Вто06022020

Последна промена10:35:47 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Кривична пријава за двајца геодети

Кривична пријава за двајца геодети

Сподели

СВР Охрид поднесе кривична пријава против В.К. (45) од Струга, Ј.Н. (45), двајцата геодети како и против правното лице „Гео Практика“ ДОО Охрид, за сторено кривично дело „повреда на правото од пријавен или заштитен пронајдок и топографија на интегрални кола“.

Во периодот од 2013 и почетокот на 2014 година, пријавените како одговорни лица во наведеното друштво во канцеларијата каде вршеле геодетски услуги на еден од компјутерите безправно инсталирале и користеле нелиценциран софтвер. На 29.01.2014 година од страна на МВР во соработка со Координативното тело за интелектуална сопственост извршена е контрола во наведеното друштво и притоа одземено е едно куќиште од компјутер.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK