Сре05252022

Последна промена10:53:20 AM

SCREEN

Cpanel

   

Back Вие сте на: Home Вести Охрид Нови 57 ковид позитивни, едно починато лице од Охрид

Нови 57 ковид позитивни, едно починато лице од Охрид

Сподели

Расте бројот на ковид позитивни. Само вчера во Охрид нови 57 заболени лица.

Во последните 24 часа направени се 6.928 тестови, а регистрирани се 1.732 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 788
• Битола – 159
• Прилеп – 95
• Куманово – 79
• Охрид – 57
• Кавадарци – 47
• Велес – 45
• Кичево – 38
• Тетово – 35
• Штип – 34
• Струмица – 33
• Ресен – 31
• Гостивар – 30
• Неготино – 29
• Гевгелија – 27
• Кочани – 26
• Радовиш – 24
• Делчево и Крушево – по 20
• Струга – 18
• Валандово – 16
• Демир Хисар – 14
• Свети Николе – 13
• Берово – 12
• Богданци – 11
• Крива Паланка – 10
• Пробиштип – 5
• Дебар, Виница и Кратово – по 3
• Македонски Брод, Демир Капија и Македонска Каменица – по 2
• Пехчево - 1
Од вкупниот број на позитивни (1.732), регистрирани се 204 реинфекции.
Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (68г и 88г) и Велес (57г и 83г) и по едно починато лице од Прилеп (84г), Кавадарци (69г) и Свети Николе (79г). Пријавените лица се починати во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 6 починати лица, од Скопје (3), од Охрид (1), Кавадарци (1) и Куманово (1), на возраст од 0-1 година. Регистрираните се починати во период од 24.12.2021-11.01.2022. Од починатите лица, 4 се починати во болнички, а 2 лица во домашни услови.
Регистрирани сe 1.035 оздравени пациенти од:
• Скопје – 659
• Битола – 114
• Прилеп – 52
• Кавадарци – 32
• Штип – 22
• Куманово – 18
• Тетово – 11
• Охрид, Струмица и Неготино – по 10
• Ресен, Гевгелија и Струга – по 9
• Гостивар и Радовиш – по 8
• Велес и Богданци – по 7
• Крушево и Крива Паланка - по 6
• Пробиштип – 5
• Кичево, Делчево, Валандово и Демир Хисар – по 4
• Кочани – 3
• Свети Николе – 2
• Демир Капија и Пехчево – по 1
Досега во земјата се направени вкупно 1.692.991 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 241.651, бројот на оздравени пациенти е 218.340, на починати е 8.083, а бројот на активни случаи изнесува 15.228.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK