Нед07032022

Последна промена05:58:40 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Нуркачите од „Акватек“ вадат автомобилски гуми од езерото

Нуркачите од „Акватек“ вадат автомобилски гуми од езерото

Сподели

Автомобилските гуми се честа појава низ дното на Охридското Езеро.

Сме извадиле многу, но има и големи тракторски и од најмалите. Исто среќаваме и велосипедски гуми, вели нуркачот Никола Паскали. 


„Гуми и денес можете да видите на старите кајчина или на места каде што се паркираат пловни објекти за заштита и така ги има насекаде низ езерото. Не сакаме да веруваме дека некој после промена на гумите би ги фрлил во езеро. Нашите видеа имаат едукативен карактер со цел да се долови моментот дека работите кога ќе се фрлат во вода не исчезнуваат. Доаѓаат во вид на токсини во нашето тело. Затоа треба да ја чуваме животната средина зошто од истата вода пиеме сите“, велат од НК Акватек. 

Видео: Нуркачи Никола и Игор Буловски, мини еко акција после тренинг.

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK