Сре07082020

Последна промена01:41:43 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Ученици од различни етнички групи го одбележаа „Летник“ во „ОУ Братство Единство“

Ученици од различни етнички групи го одбележаа „Летник“ во „ОУ Братство Единство“

Сподели

Во рамки на мулти културното одбележување на празникот “Летник“, градоначалникот Никола Бакрачески заедно со пратеникот Александар Николоски, секретарот на општината Димитар Спасески и претставници од градскиот совет, денес присуствуваа и на културната манифестацијата која по повод празникот “Летник“ се одржа во дворниот простор на училиштето “Братство Единство “ во населбата “Лескајца“, во која беа вклучени ученици од различни етнички групи.

 

-Би ја искористил оваа прилика да ви го честитам овој празник, да ви посакам многу здравје и среќа и да бидете радосни како што сте денес. Како што налага традицијата, како ќе почне овој ден таква ќе биде и годината, посакувам да бидете радосни и среќни како што сте денес. Ова место овде ме потсетува на деновите од моето детство. На ова игралиште го поминував најголемиот дел од слободното време играјќи спортски игри со моите другари од различни етникуми, рече градоначалникот Бакрачески.

Инаку празнувањата во ОУ „Братство Единство“ се дел од активностите на Проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција во образованието и Советот на родители од училиштето.

 

 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK