Пет05142021

Последна промена10:21:56 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Ќе се формираат паралелки со помал број ученици

Ќе се формираат паралелки со помал број ученици

Сподели

Денеска  градскиот совет донесе одлука   за формирање на паралелки со помалку од 25 ученици во основните училишта во Охрид. 

 

 

 

 

 

 

 

Советот едногласно донесе одлука и за отворање на подрачно училиште во селото Ливоишта во состав на   ОУ „Ванчо Николески“ с. Лескоец. Училиштето интензивно ќе се реконструира и ќе почне со работа оваа учебна година. 

Поради помалиот број ученици паралелки со помал број ученици ќе  се формираат и во ОЕМУЦ „Свети Наум Охридски“ Охрид и во ОУТУ „ Ванчо Питошески“ Охрид.

Советот донесе одлука и за изготвување на стратегија за привлекување на повеќе ученици во средните стручни училишта. 

 

 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK