Нед09202020

Последна промена10:43:08 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Петар Нечоски освои прва награда на "Пирин фолк" Бугарија

Петар Нечоски освои прва награда на "Пирин фолк" Бугарија

Сподели

Охридскиот пејач Петар Нечоски, од интернационалниот фестивал „Пирин фолк“ во Бугарија се врати со освоена прва награда за интерпретација и две втори награди во категоријата  најдобра песна и пејач. 


Петар Нечоски на „Пирин фолк“ настапи со песната „Кој пат да го фатам“ по текст на Вера Арнаудова, музика Диме Павлоски и аранжман Славко Ристески“. 


Наградите во категориите најдобра интерпретација и најдобра песна и пејач, интерпретација за Петар Нечоски  доаѓа по претквалифокациските настапи и по генералната проба на кои учествуваа околу педесет песни.Од нив вкупно шеснаесет песни влегоа во завршната квалификациска програма. 
„Пирин фолк“ е врвен фолклорен фестивал кој се одржува во Сандански Република Бугарија. Учествуваат познати и признати фолк пеачи од Бугарија и од повеќе други европски земји.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK