Пет05142021

Последна промена10:21:56 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Демолирани електричните сандачина во старата касарна

На местото каде, што  се уредува новиот голф драјвинг  ренџ  со  мало игралиште и академија за  голф , во населбата „Радојца Новичиќ“, непознати вандали ги уништиле електричните сандачиња.  

Повеќе...

„Учебници и настава мора да има“ утре протест во Охрид

Граѓанската иницијатива Учебници и настава мора да има, на 15мај во 12 часот пред Општина Охрид ќе се одржи протест против нацрт Законот на МОН .

Повеќе...

Здравствените работници да добијат попуст во хотелите и рестораните

Директорот на Агенцијата за туризам предлага низа  привилегии за здравствените работници.

Повеќе...

Мила Царовска го посети угстителското училиште во Охрид

„Учи паметно, работи стручно“ е кампања која МОН ја спроведува во соработка и со поддршка од Амбасадата на Швајцарија , преку која учениците се стекнуваат со пракса и потенцијално вработување по завршување на образованието, а компаниите добиваат стручно оспособен кадар кој на дадените работни задачи ќе одговори на стручен начин.

Повеќе...

Живи сведоци од Охрид раскажуваат за Божјо чудо од пред 60 години

Возрасни граѓани од Стариот дел на Охрид сведочат за силата Господова во најголемото духовно светилиште во земјава.

Повеќе...

Хотелиерите ќе даваат попуст за летување на здравствените работници

Хотелиерите ќе даваат попуст за летување на здравствените работници.

Повеќе...

По обвинувањата на ВМРО , реакција на СРЦ „Билјанини извори“

Извесен период, теденциозно и без основа ВМРО ДПМНЕ, пратеникот Кирил Пецаков и веб порталот Охрид 24, оркестрирано излегуваат во јавноста со разни критики за одржувањето на Спортско – рекреативниот центар и воопшто работата на ЈП „Билјанини Извори“, стои во реакцијата на директорката на СРЦ „Билјанини извори“ Гордана Јованоска. 

Повеќе...

ИПА Охрид повикува на вело тура Охрид-Радожда

Атрактивната велосипедска прошетка е во недела 16 мај.

Повеќе...

Објавен повик за користење на субвенции за занаетчиите во Охрид

Објавен повик за користење на субвенции за занаетчиите во Охрид.

Повеќе...

Кичевчанец приведен во Струга, заврши во охридскиот затвор

Судот му пдредил 30 дневен притвор. На 12.05.2021 година во ОВР Струга приведен и задржан е Н.А.(56), од кичевското село Трапчин Дол, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“.
- Од страна на судија на претходна постапка при Основниот суд во Струга, одредена му е мерка притвор од 30 дена, по што е спроведен во Казнено-поправната установа „Затвор Охрид“, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK