Чет06212018

Последна промена04:38:54 PM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид

На педесет години од полуматура се присетија на првиот училишен час

Педесет и шест поранешни ученици на ОУ Григор Прличев денес се потсетија на првиот училишен час пред пет децении.

Не само што уживаа со првачињата тие денеска донираа средства за збогатување на книжниот фонд во училишната библиотека.

Повеќе...

Топло добредојде за првачињата во ОУ “Григор Прличев”

 

Со пригодна свеченост денеска беа пречекани првачињата во ОУ “Григор Прличев”. Градоначалникот Никола Бакрачески им посака топло добредојде со желба за многу успеси, стекнување на нови знаења и совладување на наставните програми.

Повеќе...

Заврши летниот распуст, почнува учебната година

Денес почнува новата учебна година. 544 првачиња од Охрид  ќе седнат во училишните клупи. Во учебната 2013 / 2014 година  бројот на првооделенци е намален за дваесет ученици во однос на лани. Градоначалникот Никола Бакрачески успешна учебна година ќе им посака на учениците во  ОУ „Гиргор Прличев“, и средното стручно училишта  ОЕМУЦ „Св Наум Охридски“.

Повеќе...

И Охрид со спортот ќе победува

Овогодинешната прослава на 8 ми септември Денот на независноста на Р. Македонија ќе биде под мотото Со спортот победуваме. И Охрид се вклучи во одбележувањето. Градоначалникот Никола Бакрачески вечерва го пречека Велосипедскиот караван на плоштадот "Свети Климент Охридски"

Повеќе...

Пожар избувна во Требеништа

Попладнево околу 16 часот помеѓу селата Требеништа и Мислешево избувнал пожар. Според информациите до кои дојде охриднет пламените јазици зафатиле поголем дел вегетација и
неколку приватни овоштарници.Екипите на Потивпожарната единица Охрид се на терен и работат на локализирање на пожарот.

Повеќе...

Отворено монтажно училиште во Волино

Градоначалникот на Општина Дебарца Игор Трајкоски и министерот Спиро Ристоски денес во селото Волино го отворија и ставија во функција новиот објект на основното училиште кој е изграден ова лето заедно со новото игралиште во состав на училиштето.

Повеќе...

Охридското езеро порибено со 100 илјади пастрмчиња

До крајот на  месец септември  Охридското езеро ќе биде порибено со 2 100 000 единки охридска пастрмка. Денеска концесионерот и министерството за земјоделство  во езерото пуштија 100 илјади мали пастрмчиња. Новитет е тоа што и Република Албанија ќе почне да го порибува езерото.

Повеќе...

Две сообраќајки во Охрид

 

Две сообраќајни незгоди се случија рано утрово во Охрид. 32 годишен охриѓанец откако добро се опијанил, седнал во своето возило „Цитроен ксара“ и се упатил по „Туристичка“ кон„ Билјанини извори“. Само што го заминал хидробиолошкиот, тој возејќи во алкохолизирана состојба и брзо, изгубил контрола над возилото и удрил во заштитниот метален браник од левата страна на коловозот по што излетал на спротивната коловозна лента.

Повеќе...

По 27 ми пат Интернационален атлетски маратон во Охрид

По повод 8-ми Септември Денот на независноста , годинава по 27-ти пат ќе се организара традиционалниот Интернационален Атлетски Маратон Охрид 2013.

Охридскиот маратон започна да се организира од 1976 година и се организираше 18 години без прекин до 1993 година.

Повеќе...

Спасителната моќ на "Богородица Заумска"

Манастирот “Света Богородица Заумска” се наоѓа на 20 км од Охрид, на брегот на езерото, во подножјето на Галичица, во близина на рибарското село Трпејца. Местото е недостапно од копно, тука се доаѓа само по вода.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK