Нед12092018

Последна промена11:17:42 AM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Запленети 7000 петарди во Лескоец

Околу 7000 различни пиротехнички средства, се пронајдени и одземе- ни во акцијата што во текот на вчерашниот ден во селото Лескоец ја реализира СВР Охрид. пиротехнички средства петарди наменети за понатамошна продажба.

Повеќе...

Децата уживаа во веселата новогодишна атмосфера во “Билјанини извори”

Вечерва под  покровителство на Општина Охрид,  како продолжување на  кампањата  „ ЈП Билјанини извори за децата” во спортската сала се одржа голема  предновогодишна забава за најмладите.

Повеќе...

Додевски е новиот командир на полициска станица Охрид

Дејан Додевски е новиот командир на полициската станица Охрид.

Повеќе...

Бакрачески: Излегувањето од финансиската криза е од суштинско значење за Охрид

Локално раководство предводено од градоначалникот Никола Бакрачески за период од април до  декември 2013 година ,најмногу   работело на репрограмирање на долгот на Општината и градење стратегија за враќање на истиот, како  и  излез од  затекнатата  тешката финансиска состојба.

Повеќе...

Новогодишни пакетчиња за децата во охридските болници

По повод Новогодишните празници а во рамки на предвидените  активностите на локалната за социјална грижа и заштита на најмладите , денеска градоначалникот Никола Бакрачески заедно со директорите на охридските јавни претпријатија доделија 32 новогодишни пакетчиња за децата кои се лекуваат во детските одделенија при Општата Болница и  Специјалната болница за ортопедија и трауматологија “Св. Еразмо“.

Повеќе...

Одложено носењето на буџетот во општина Дебарца

Предлог буџетот од страна на градоначалникот Трајкоски до советниците бил  доставен на 18 декември и  не беа поминати 20 дена за истиот детално да се разгледа. Тоа е причината што претстедателот на Советот на општина Дебарца  Даниел  Огненоски денеска не го стави на дневен ред.

Повеќе...

Честитка од градоначалникот по повод католички Божиќ

Градоначалникот Никола Бакрачески испрати честитка до граѓаните од католичка вероисповест, кои денес го празнуваат раѓањето на Христос - Божиќ

Повеќе...

Јованка Дамоска во Советот на местото на Сашо Донев

Советот на Општина Охрид, на денешната седница,  на предлог на верификационата комисија, по оставката на советникот Сашо Донев, кој неодамна е избран за директор на ЈП „ Нискоградба“ ,  го верификува мандатот на Јованка Дамоска Секулоска која беше следна на советничката листа на ВМРО- ДПМНЕ и коалицијата.

Повеќе...

Честитка од СДСМ за католички Божик

ОО на СДСМ Охрид, на сите верници од католичка вероисповест и на сите други жители во Општина Охрид кои ги слават празниците според Грегоријанскиот календар, им го честита големиот христијански празник Божиќ, со искрени желби за здравје, среќа и благосостојба во Новата Година.

Повеќе...

Нови членови во Училишниот одбoр на охридската гимназија

Денеска беа избрани  нови членови на Училишниот одбор во гимназијата Свети Климент Охридски.  Како што дознава Охриднет на тројца професори им заврши мандатот а на наставнички совет  се избраа нови професори.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK