Чет10182018

Последна промена08:48:06 AM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Денес се собира отпадно масло

Секторот за урбанизам и заштита на животната средина при Општина Охрид од декември 2012г отпочна со реализација на „Пилот проектот за собирање на отпадно масло од домаќинствата“.

Повеќе...

Се намали цената на гробарината во Охрид

Градските советници денеска донесоа одлука за намалување на цената на гробарината. 

Повеќе...

Охридските социјалдемократи ја напуштија седницата

Советниците од СДСМ од Охрид  и коалицијата денес ја напуштија седницата на Совет.

Повеќе...

Сонк Oхрид во посета на Република Бугарија: Потпишан меморандум за соработка

Шестчлена делегација на  регионалниот одбор на  охридскиот СОНК   , предводена од  претседателот Ацо Речкоски, а во чиј состав беа и Јованка Колоска, Милица Маневска, Катерина Крстеска , Мери Ристеска  и Димче Донески, деновиве, од 25 до 28 октомври 2013 г.,  беше во работна посета на Софија и Пловдив , Република Бугарија , каде по иницијатива и  покана од Софискиот Синдикат на Учителите   беше потпишан  и Меморандум за соработка  меѓу   синдикатите СОНК (Охрид) и ПОТКРЕПА (Софија).

Повеќе...

Над 33 милиони евра должи општина Охрид

Вкупно триесет и три  милиони  сто триесет и осум илјади евра  должи општина Охрид. Ова денеска официјално го соопшти секретарот на општината.

Повеќе...

Бојкотот на седицата е одраз на несериозноста на СДСМ и ВМРО НП

Подржувачи на криминал, коруптивни и останати  девијантни појави,  ваков би бил  заклучокот на секој здраво разумен Охриѓанец за  охридските Социјал демократи и “Народњаците“, откако ќе им се  укаже дека тие  свесно и намерно  ја бојкотираа денешната седница на Охридскиот совет во знак на протест   поради   не  укината мерка притвор за претседателот на ОО СДСМ Центар, Мирослав Шиповиќ, кој се товари за криминал тежок 1 милион евра.   

Повеќе...

Советниците на СДСМ Охрид ќе ја бојкотираат седницата

Советниците на СДСМ Охрид денес ќе ја бојкотираат седницата, доколку нема никакви промени во однос на ситуацијата на нивниот сопартиец Мирослав Шиповиќ .

Повеќе...

Таксист удри дете на пешачки премин

Пред половина час на пресекот на "Булевар  Туристичка" и улицата "Даме Груев" таксист удрил во дете, кое ја минувало улицата на пешачки премин. 

Повеќе...

Охрид во четирите топ туристички дестинации на хрватски “Дневник”

Хрватски Дневник во статијата објавена пред неколку денови како нови и атрактивни дестинациии ги препорачува Бутан во Азија, Еквадор во Јужна Америка, Црна Гора и Македонија.

Повеќе...

Утре состанок за зимско одржување на патиштата

Предлог мерки и подготовки за дејствување на сите субјекти повикани за зимското одржување на патиштата, е тема на работниот состанок што утре во 10 часот ке се одржи во хотелот ”Амбасадор” кај Подмољје.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK