Вто02192019

Последна промена11:33:56 AM

 

Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Ексклузивно Охриднет ви открива што јадеа ВИП гостите на гала вечерата

ФТУ уште еднаш покажа дека е врвот од областа на туризмот и угостителството. Студентите, на високите делегати им спремија несекојдневни, вкусни јадења кои кај нас ретко можат да се видат.

Повеќе...

ФОТО Со гала вечера заврши чествувањето на Свети Климент

Со гала вечера, чиј домаќин беше Градоначалникот Никола Бакрачески, на која присуствуваа официјалните делегации и гости на Охрид, завршија тродневните манифестации во чест на Св.Климент Охридски-Заштитникот на градот.

Повеќе...

Бакрачески: Преку Свети Климент ние се поврзавме со Бога

Во долговековната историја на Охрид еден цел ред на значајни личности и настани го одредуваа неговото патување низ историските времиња, оставајќи свој белег врз иднината на овој вечен град. Божественото дело на Свети Климент Охридски е оној препознатлив и безвременски знак, кој ги исцрта историските контури на духовно и културно воздигнување на нашиот македонски народ, истакна градоначалникот Никола Бакрачески во своето обраќање на свечената академија по повод патронот на градот Охрид.

Повеќе...

Чартер бродска линија Охрид Поградец

Воспоставување на сезонска  бродска линија Охрид Поградец беше една од темите на која денеска во Охрид разговараа министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски со неговите колеги од Албанија и Косово.

Повеќе...

Радич: Светиклиментовата награда е за мојата душа и живот оставени на сред езеро

- Светиклиментовата   награда  што  јас  ја добив  е  за мојата  душа  и живот  оставени  на  среде  езеро,  меѓу  охридските  бранови.  Таму,  меѓу  езерското  синило  остана  мојата  младост и целиот мој  живот.  Наградата  ги  разбранува  моите  емоци,  ме  врати  во  годините  наназад  и  ги  разбуди  спомените   на  едни  убави  времиња.

Повеќе...

Финална рамка за “Дримскиот басен”

На 10 и 11 Декември 2013 во Тирана ,Албанија ќе се одржи 9 тиот работен состанок на Дрим Кор Групата на кој ќе треба да се разгледаат досегашните активности но и да се донесат одлуки за наредниот период на имплементација .

Повеќе...

ФОТО: Положено свежо цвеќе пред споменикот на Свети Климент

Точно напладне на градскиот плоштад  во чест на Заштитникот се одржа културно уметничка програма.

Повеќе...

Охрид се збратими со Стар Град Сараево

Претседателите на советите на општина Охрид, Гордана Коњановска и на Општината „Стар Град“ - Сараево, Ведран Додиќ, вчера потпишаа документ со кој двете општини  се збратимија.

Повеќе...

Леко Радиќ вечерва ќе се закити со Светиклиментовата награда

На свечената академија што вечерва по повод празникот „Св.Климент Охридски“ патронот на градот ќе се одржи во националната установа „Григор Прличев“ ќе бидат доделени највисоките општински признанија наградата и повелбата „Св.Климент Охридски-Патрон на Охрид“.

Повеќе...

“Пионерите” дадоа извиднички завет

Вчера како според програмата на Извидничкиот Одред ПИОНЕР во Охрид се одржа свеченост по повод давањето на ИЗВИДНИЧКИОТ ЗАВЕТ на целиот  одред.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK