Пет11152019

Последна промена08:34:51 AM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Се става крај на панаѓурскиот лик на Охрид

Се става крај на панаѓурскиот лик на Охрид. Согласно програмата за поставување на урбана оптема во општина Охрид утре во 15:00 часот во малата сала на општина Охрид, ќе се одржи работен состанок  за измените во правилникот за урбана опрема.

Повеќе...

Албанец шверцувал крадена стока на преминот Свети Наум

568 парчиња различна стока (челични винкли и плочки, челични ќошиња, челични држачи, штрафови со мутери, челични клинови и стеги) запленија цариниците.

Повеќе...

Заминува лизгалиштето од охридскиот плоштад

Се стопи мразот на охридското лизгалиште. Вработените од денеска  започнаа со демонтажа на лизгалиштето од градскиот плоштад. 

Повеќе...

Бакрачески ги додели стипендиите

На пригодна свеченост, денес  градоначалникот Никола Бакрачески   додели 47 договори на основците, средношколците и студентите кои врз основа на претходно распишани конкурс ги исполнуваа предусловите и  се добитници на  стипендии.  

Повеќе...

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ призна дека ВМРО работи посветено

Се додека пресовите на СДСМ се пресови кои ги објаснуваат активностите и заложбите на ВМРО ДПМНЕ во Охрид, се дотогаш ќе ни биде и нам и на граѓаните сосема јасно кој работи а кој само бесцелно ја заморува јавноста, возварти портпаролот на О.К. на ВМРО ДПМНЕ  Никола Митровиќ на денешната прес конференција.

Повеќе...

Планинарска тура до Липова ливада

Во рамките на одбележување на Неделата на срцево-садови заболувања, Црвен крст Охрид на 22.02.2014 г. (сабота)  организира еднодневна планинарска тура до Спасителната станица на Црвен крст сместена на месноста Липова ливада на планината Галичица 1600 мнв. со можност за искачување на некој од околните врвови над 2000мнв (Магаро или Лако Сигној)

Повеќе...

Превртен камион на патот Ботун Климештани

Колона возила застој на патот Охрид Скопје поточно меѓу селата Ботун и Климештани. Според кажувањата на нашите читатели пред околу еден час од непознати причини се превртел товарен камион.

Повеќе...

Општината возврати: Иронично е партијата која го масакрира Охрид да зборува невистини

Локалната самоуправа и градоначалникот Бакрачески, воопшто не очекуваше СДСМ од Охрид да излезе со позитивни реакции на неодамна поднесената Информација за работата и реализираните проекти во општина Охрид за 2013 година.

Повеќе...

СДСМ: Наместо извештај од работата на Бакрачески ние добивме партиски памфлет

На 16-тата седница, кон средината на декември, опозицијата побара од градоначалникот да достави извештај до Советот на општината за реализираните проекти во 2013 год. Од негова страна беше ветено дека тоа ќе го направи на наредната седница. Но, тоа не се случи ниту на наредната седница, ниту на таа по неа.

Повеќе...

Бакрачески ги слушна проблемите на жителите на Стар град

Градоначалникот Никола Бакрачески  заедно со директорите на  Охридските јавни претпријатија, денес  оствари неколку часовна обиколка низ  стариот дел од Охрид со цел да ги сослуша и увиди проблемите кои  се од јавен интерес  а ги тиштат  жителите од населбите  Месокастро и Варош.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK