Чет07092020

Последна промена06:42:33 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

ФОТО: „Музика универзалис“ го преполна Античкиот театар

Дерик Меј и Македонската филхармонија во античкиот театар синоќа пред бројната публика понудија универзален перформанс во кој беа  спорени класичната и електронската музика.

Повеќе...

Илинденска вечер во Елшани

Синоќа, со финалниот натпревар на турнирот „Илинден 2014“, отпочнаа празничните чествувања, овојпат зацртани  со културната манифестација „Илинденска вечер во Елшани”.

Повеќе...

Финални натпревари на светското првенство во ракомет жени

ЈП Билјанини Извори ги поканува сите љубители на ракометот и спортот, сите граѓани на Охрид, туристи да бидат дел од финалните натпревари од светското првенство во ракомет кадети - жени.

Повеќе...

ФОТО: Цеца и Вока Пипл го преполнија Охрид

Во Охрид деновиве се бара место повеќе.  Двата спектакуларни настани синоќа, концертот на Светлана Ражњатовиќ Цеца и настапот на  светската атракција “Вока пипл” ќе ја обележат годинешната туристичка сезона во Охрид.

Повеќе...

Свечена седница по повод Илинден

Со свечена седница, денес во големата сала на Општина Охрид, беше одбележана 111 годишнината од Илинденското востание и 70 години од првото заседание на АСНОМ.

Повеќе...

Бакрачески положи цвеќе по повод Илинден

Се собравме денес тука на Илинден, на нашиот најголем национален празник , денот кој ја симболизира вековната борба на македонскиот народ за своја држава , но и борбата за правда , човекољубие  и  хуманост ,  за да  оддадеме почит на великаните на македонската револуционерна борба, рече градоначалникот Никола Бакрачески во своето обраќање денес при положувањето цвеќе пред спомениците на македонските херои.

Повеќе...

Градски гробишта: СДСМ повторно лаже

ЈП ГРАДСКИ ГРОБИШТА ги отфрла обвинувањата изнесени во соопштението на СДСМ Охрид и истите ги оценува како целосно неаргументирани , произволни и невистинити без ни еден факт или точно изнесен податок.

Повеќе...

УМС ги чистеше спомен обележјата на паднатите борци

Во пресрет на Денот на Републиката, 111 години од Илинденското востание и 70 години од Првото заседание на АСНОМ, Унијата на млади сили на ВМРО – ДПМНЕ Охрид, организира акција за чистење на спомен обележјата на паднатите борци од НОБ. Акцијата се спроведе во Спомен паркот на Револуцијата.

Повеќе...

Илинденски пливачки маратон

Во организација на пливачкиот клуб Охридски бранови 2008 Охрид, традиционално, по 35 пат, денес  на патеката Горица - Охрид во должина од 2,5 км, ќе се одржи Илинденскиот пливачки маратон.

Повеќе...

Празнична честитка и од СВР Охрид

По повод 2 Август-Илинден денот на Републиката, прославувајќи ги двата историски Илиндена-111 години од Илинденското востание и 70 години од АСНОМ, до сите граѓани упатуваме искрени честитки за среќен и долговечен празник, пишува во честитката на портпаролот на СВР ОХрид Стефан Димоски. 

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK