Нед11172019

Последна промена11:00:51 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

ЈП Нискоградба дава можност за отплата на долгот на рати за правни лица

ЈП НИСКОГРАДБА ОХРИД- Охрид, ги информира Правните лица корисници на услугите кои имаат заостанат долг по основ на неплатени фактури за одведување на отпадни и атмосфетски води, истиот можат да го отплатат на рати во зависност од висината на долгот.

Повеќе...

Има пари за изградба на патиштата кон Охрид

Делниците Кичево–Охрид, Охрид-Пештани и Подмолје–Струга се влезени во програмата за изградба, реконструкција, рехабилитација, одржување и заштита на државните патишта на Јавното претпријатие за државни патишта. 

Повеќе...

Нови конаци кај црквата „Св.Стефан“

Нови конаци ќе се градат во манастирскиот комплекс „Св.Стефан“. Во овој препознатлив охридски манастирски комплекс со импресивна местоположба и неповторлив живопис, отпочнати се активности за рушење на старата и дотраена куќичка со две соби, со чистење и средување на околината.

Повеќе...

Охрид претставен на саемот за туризам во Милано

Туристичките потенцијали на земјава и градот Охрид  беа  претставени и на саемот за туризам „Bit 2014“ во Милано, Италија.

Повеќе...

Почнува заштитата на културното наследство

Со план за управување Охрид конечно ќе го штити културното наследство. Овој стретешки документ го изработија еминентни светски експерти во рамките на проектот на Европската унија,  а во него се вметнати и препораките на Унеско.

Повеќе...

Ќе се брендира охридската цреша

Охридската цреша и валандовското бело зимско грозје се двата заштитени назива на земјоделските производи кои се во процедура за регистрација, а изработени се уште два елабората и тоа за белото овчо сирење и за кашкавалот „бистра“, објавува „Дневник“. Ова е резултат од најавите на Владата дека од годинава сите фармери, земјоделски здруженија, фирми што ќе сакаат да брендираат одреден производ ќе добијат по 300.000 денари субвенции за производ.

Повеќе...

Се формираат спортски клубови во охридските училишта

Ќе се формираат спортски клубови во училиштата за младите поактивно да се занимаваат со спорт. 

Повеќе...

Охридските гимназијалци ги потврдија своите математички знаења

Викендов во СОУ ”Свети Климент Охридски”-Охрид се одржа триесет и седмиот регионален натпревар по математика. На овој натпревар талентираните ученици од западниот регион имаа можност да ги покажат своите знаења од областа на математиката и да се натпреваруваат со други ученици кои се на нивна возраст. 

Повеќе...

Лешани избра претседател на Месна заедница

Синоќа во Лешани Дебарца беше избран нов претседател на Месната заедница.

Повеќе...

ОУ„Григор Прличев“ повторно мета на насилници

Синоќа во училишниот двор, непознати сторители под дејство на алхохол дивееле и го искршиле стаклото од влезната врата на новата училишна зграда.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK