Сре07082020

Последна промена01:41:43 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Отворена изложбата на архитектонски дипломски проекти

Викендов во Домот на култура Григор Прличев во Охрид се отвори изложбата на архитектонски дипломски проекти од генерација 2006.

Повеќе...

Успешен хуманитарно едукативен хепенинг на плоштад

Хуманитарно едукативен, музичко забавен хепенинг п повод светски ден за борба против вирусниот хепатитис. “HEPATITIS THINK AGAIN“ или Хепатитис размисли повторно“ е мотото на годинешната кампањата, по повод 28 јули - светски ден за борба против вирусниот хепатитис.

Повеќе...

Пијано летен фестивал во Охрид

Од 17 до 27 август за прв пат во Охрид ќе се одржи PIANO SUMMER OHRID. Станува збор за фестивал, меѓународна летна академија по пијано и можност за вдахновувачки средби меѓу уметници и љубители на музиката од цел свет.

Повеќе...

Рифаи:Охрид ќе биде светска туристичка дестинација

Генералниот секретар на  Светската туристичка организација Талеб Рифаи  во рамки на неколкудневниот   работен престој во Република Македонија,  денеска е во  посета на Охрид.

Повеќе...

И крофната од две евра во Грчка им е поевтина

Изминативе денови топ вести на сите интернет портали беа случувањата со годинешната летна сезона во Охрид.

Повеќе...

Честитка на СВР Охрид по повод Рамазан Бајрам

По повод празникот Рамазан Бајрам, до сите верници од исламска вероисповед упатуваме искрени честитки за среќно и долговечно празнување на големиот празник.  Посакуваме светиот муслимански празник да донесе здравје, среќа, чиста мисла, почит и толеранција, личен и семеен просперитет и благосостојба.

Повеќе...

Честитка од градоначалникот по повод Рамазан- Бајрам

По повод големиот празник Рамазан- Бајрам, градоначалникот   Никола Бакрачески упати честитка до граѓаните  и верниците од исламска вероисповед со искрени желби за добро здравје, среќа, бериќет  и семејна хармонија.

Повеќе...

И охриѓани дел од Илинденскиот марш

Членовите на охридското здружение „Илинденски марш- Христо Узунов“ и оваа година ќе бидат дел од Илинденскиот марш од Охрид до Крушево, како дел од активностите за одбележување на годишнината од Илинденското востание.

Повеќе...

Генералниот секретар на Светската туристичка организација ќе го посети Охрид

Генералниот секретар на Светската туристичка организација Талеб Рифаи од денеска до 30 јули ќе престојува во официјална посета на Република Македонија.
Рифаи ја реализира посетата на покана на министерот за надворешни работи Никола Попоски, со кој ќе се сретне во вторник.

Повеќе...

Охридското Сан Тропе ги плени воздишките на гостите

Охрид преполн со туристи. Покрај странците, кои ги има речиси од сите страни на светот,  традиционално пред илинденските празници има навала и на домашни гости.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK