Нед08252019

Последна промена04:28:03 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

ЕМО да се трансформира во економска развојна зона

На седницата на Советот на градски татковци денеска  министерот Бил Павлески информираше за ситуацијата со охридски ЕМО и идејата за трансформација во економска развојна зона.

Повеќе...

Охрид преговара со позната балканска ѕвезда за Нова година

Денес градоначалникот Никола Бакрачески свика седница на Локалниот Економски Совет, на која се дискутираше за подготовките околу престојните Новогодишни празници и празникот Богојавление – Водици.

Повеќе...

Предавања за заштита од СИДА во Охрид

Охридските ученици преку предавања денес ќе се запознаат со ХИВ вирусот. Во рамките на одбележувањето на Светскиот ден за броба против сидата денеска ќе бидат дистрибуирани типизирани предавања во основните и средните училишта со цел наставниците и професорите, на класните часови, ги запознаат учениците со основните знаења за вирусот на ХИВ, како се пренесува и начините на заштита.

Повеќе...

Општината одговори: СДСМ продолжува со манипулации и кафеански инспирации

И покрај јасните и прецизни податоци,  кои градоначалнкот Никола Бакрачески ги презентираше на прес конференцијата одржана на 1 декември, добиени од општинските стручни служби,( со кои до неодамна раководеше СДСМ ), ОО на СДСМ Охрид повторно најде за сходно да реагира, со на нивни својствен начин – неаргументирано, произволно, безидејно, одговорија од општина Охрид.

Повеќе...

Градските татковци ќе разговараат околу организацијата на Новогодишните празници

Градските татковци денес во 11ч ќе одржат седница на локалниот економски совет. На денешната седница се очекува да разговараат околу деталите за организирањето на Новогодишните празници.

Повеќе...

СДСМ : Општината беше финансиски заглавена уште во времето на ДПМНЕ

Ја разбираме големата нервоза и загриженост на Бакрачески и на неговите налогодавачи од ДПМНЕ поради успешната средба на Заев со охриѓани во саботата и успешната промоција на програмата на СДСМ во Охрид, велат во писеманата реакција од ОО СДСМ.

Повеќе...

Нелоски го посети и ОК на ВМРО ДПМНЕ Охрид

Вчера , претседателот на УМС на ВМРО – ДПМНЕ Владимир Нелоски, како дел од низата посети што ги прави низ партиските ограноци во  државата го посети и Охрид.

Повеќе...

Дубровник и Охрид ќе соработуваат и на културно поле

Развојот на туризмот и позитивните практики во туризмот, меѓусебната поддршка во реализацијата на меѓународни проекти и унапредувањето на економските односи, имаа главно место во разговорите на средбата на градоначалниците на Охрид и Дубровник.

Повеќе...

Охрид го одбележа Светскиот ден против сидата

По повод светскиот ден на сидата денеска во Охрид  сите  заинтересирани  на градскиот плоштад во Охрид добија  доверливо советување и тестирање (ДСТ). Со брзи-рапид тестови, лицата го дознаа својот ХИВ статус  но   добиваа и корисни совети од страна на струни лица, за начинот на превенција и заштита од ХИВ/СИДА.

Повеќе...

Стојан Ѓоргоски донираше 50 000 денари за градинката

Кумот на Водици, Стојан Ѓоргоски донираше 50 000 денари наменети за поправка на кровот на детската градинка " Јасна Ристеска" - Охрид.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK