Чет07092020

Последна промена06:42:33 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

До септември отворен јавниот повик за изградба на скијачкиот центар на Галичица

Се бараат домашни или странски компании заинтересирани да го изградат и да стопанисуваат со скијачкиот центар и со туристичкиот комплекс на Галичица од страната над Охридското Езеро.

Повеќе...

Бакрачески: Охрид не е скап има цени за сечиј џеб

 Културно –историските белези, геостратешката положба,  поволните климатски услови, и прифатливите цени на туристичките  понуди секогаш го прават Охрид привлечна туристичка дестинација.

Повеќе...

Oхрид заплеткан во кабли

Охридските улици се прекриени со кабли од кабелските и телекомуникациски оператори кои на примитивен начин, со дрвени бандери , ја одржуваат својата инфраструктура.

Повеќе...

Охрид домаќин на светското кадетско првенство во ракомет на жени

Охрид заедно со  Скопје и Струмица   се македонските градови кои  се  домаќини   на  светското кадетско првенство во ракомет  за жени  до 18 години што  се одржува од 20 јули до 3-ти август .

Повеќе...

Бесплатни совети за енергетска ефикасност во Охрид

Во рамките на проектот  „Зголемување на енергетската ефикасност и употребата на обновливите извори на енергија во прекуграничниот регион“, утре - 25 јули-петок во Охрид, во времето од 10 до 17 часот, во рамките на комплексот Летница, граѓаните ќе можат да се информираат за придобивките од користењето на обновливите извори на енергија и енергетската ефикасност преку  бесплатни инженериски совети и промотивни материјали.

Повеќе...

Три години затвор за Паско Кузман

12 затворски и 4 условни казни пресуди скопскиот Кривичен суд за шеснаесетмината обвинети во случајот „Фаланга 2“. 

Повеќе...

Балканот кубури со туристи, само Грција руши рекорди

Бугарија, Црна Гора, Хрватска, Македонија речиси кубурат со туристи во туристичките центри, а и официјалните статистички бројки го покажуваат она што навидум се чини, нема туристи. Но, кои се причините за ваквиот крах на туристичката сезона?

Повеќе...

Концесионерите ги отстрануваат недостатоците на плажите

Дел од концесионерите ги отстрануваат недостатоците на охридските плажи. Ги тргнаа  пренатрупаните лежалки, чадори,  маси и столови.

Повеќе...

Охридските артефакти изложени во Германија

Меѓународната изложба која е потврда за моќта на македонската аристократија од градот Лихнид на Охридското Езеро, вечер ќе биде отворена во Келтско-римскиот музеј во Манхинг, Германија.

Повеќе...

Ограбена црквата „Св.Антонија“ во Глобочица

Црквата „Св.Антонија“ во струшкото село Глобочица беше мета на засега непознат сторител, кој според кажување на член на црковниот одбор извршил тешка кражба и одзел околу 200,оо денари.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK