Пет11152019

Последна промена08:34:51 AM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Уште еден дел од Охридското езеро се издава под концесија

Дел од Охридско Езеро поточно  потегот од ХЕЦ „Глобочица“ до местото Далјан во Струга ќе биде даден под концесија  за стопански и рекреативен риболов. Минималниот надомест за концесијата на овој дел од  Охридското езеро ќе изнесува  600 илјади денари.

Повеќе...

Навивачите- тепачи “заработија” пријави

Охридската полиција поднесе пријави против навивачите кои вчера на градскиот плоштад “Свети Климет Охрридски” предизвикаа масовна тепачка. 24 лица заработија пријави по различни основи   “Физички напад”, “нарушување на јавниот ред и мир”, “Недолично однесување” и “Оштетување”.

Повеќе...

Општина Охрид: СДСМ сака да се амнестира од урбанистичкиот масакр кои го направија на Охрид

Денешните обвинувања на СДСМ од Охрид за наводна неприципиелност во работењето на локалната самоуправа и Градоначалникот Бакрачески, може да се оквалификува како уште една  безскрупулна лага во континуитет и исфрустрирано барање начин за себе амнестија од финансискиот, урбанистичкиот и економскиот масакр кој го направија во општината и општинските јавни претпријатија во изминатиот периодот на нивно практикување власт во Охрид , возвраттија од општина Охрид. 

Повеќе...

Охридските ученици “Амбасадори на живиот свет на Охридско Езеро”

Здружението за заштита и унапредување на животна средина и алтернативен туризам “ЈАДРАНСКИ СЛИВ” Охрид, ќе започне со реализација на проектот со едукативна содржина наречен “Амбасадори на живиот свет на Охридско Езеро”.

Повеќе...

Полицијата приведе 23 навивачи кои се тепаа на охридскиот плоштад

23 лица се приведени,  од кои две малолетни лица се повикана ни разговор во охридската полиција. Сите момчиња учествувале  во денешната жестока масовна тепачка на градскиот плоштад во Охрид. Станува збор за судир меѓу две групи  навивачи од Скопје и Куманово.

Повеќе...

Воените магацини на Мауцкер индустриска развојна зона во Охрид

Започнува изградбата на индустриската развојна зона во Охрид. Зоната ќе се гради на локалитетот Мауцкер во 13 те објекти ,  поранешни  воени магацини  со површина од  1500 метри квадратни и просторот околу нив.

Повеќе...

ВМРО ДПМНЕ: Уплашени од делата во Охрид СДСМ изнесуваат лаги и небулози

Секојдневното замајување на јавноста од страна на ОО СДСМ Охрид преку пресови е само типичен пример за нивната заплашеност од делата кои се спроведуваат во Охрид од страна на ВМРО ДПМНЕ и градоначалникот Бакрачески, возвратија од ВМРО ДПМНЕ.

Повеќе...

Уникатен ентериер во „Белведере“ Охрид

Сместен во центарот на Охрид  и на чекор од езерото, ресторанот „Белведере“ има преубава местоположба но и  уникатен ентериер и инспиративен  амбиент.

Повеќе...

Жестока тепачка на охридскиот плоштад

Група од десетина млади лица пред малку се степаа меѓусебно на градското пристаниште во Охрид.  Тепачката била краткотрајна но многу  жестока велат очевидци за Охриднет. Младите вербално се навредувале, тргале, удирале со раце и нозе и мавале со камења и палки.

Повеќе...

Министерството за одбрана ќе го предаде Мауцкер на општина Охрид

Општина Охрид ќе ги добие воените магацини на Мауцкер.Денеска  во 11.00 часот, градоначалникот Никола Бакрачески заедно со Државниот секретар во Министерството за одбрана Сашо Стефаноски, ќе извршат примопредавање на објектите во месноста „Мауцкер“.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK