Вто12102019

Последна промена09:41:55 AM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

СВР Охрид ќе го одбележи Денот на превенцијата

По повод 9-ти Декември-Ден на превенцијата и превентивното полициско работење, СВР Охрид организира прес конференција што денес  во 12 часот ке се одржи пред зградата на СВР Охрид.

Повеќе...

Лизгалиште на мраз на охридскиот плоштад

Во Охрид, на градскиот Плоштад покрај новогодишната елка ќе биде поставено и лизгалиште на мраз, јавува локалната ТВМ.

Повеќе...

„Сите кон Свети Климента“

На 7 декември, сабота општина Охрид организира масовна посета на Свети Климентовата црква на Плаошник насловена како "Сите кон Свети Климента".

Повеќе...

Јавен увид во развојните програми на општина Охрид

Се известуваат граѓаните на Општина Охрид дека на јавен увид се ставаат нацрт – развојните програми на Општина Охрид за 2014 година. Јавниот увид ќе трае 15 дена од денот на објавувањето.

Повеќе...

Народна: Да престане притисокот врз наставниот кадар

ВМРО – Народна партија реагира на однесувањето на Државниот просветен инспекторат и Министерството за образование и наука, кои изминатите неколку седмици секојдневно е во посета на училиштата во Охрид и наоѓа забелешки во процесните планирања на наставниот кадар, кои наводно не испланирале техники во програмата за работа за учебната 2013/2014 година.

Повеќе...

Општината возврати: Училишниот одбор не е суд

Во врска со дописот кој беше испратен до медиумите од страна на Училишниот Одбор (УО) на ОСУ “Св.Климент Охридски“, Општина Охрид истите ги оценува како тендециозни и со божемна загриженост за институцијата, наставнитот кадар,учениците и родителите.

Повеќе...

Успешно заврши турнирот “Кошарка за сите”

Синоќа во спортската сала „Билјанини Извори„ во организација на менаџерскиот тим на Ј.П. „Билјанини Извори„ и в.д. Директорот Ристе Мишев, а по повод  европската кошаркарска недела за лица со попреченост, се одржа кошаркарски турнир под мотото „Кошарка за сите„.

Повеќе...

Училишниот одбор на охридската гимазија со реакција околу изборот на дирктор

Со оглед на бројните информации и шпекулации за наводни незаконитости во постапката за избор директор на училиштето, Училишниот одбор на ОСУ"Св.Климент Охридски" - Охрид го доставува оваа соопштение до медиумската јавност со цел да биде целосно запознаена со активностите во постапката за избор на директор на училиштето и да оцени дали и кој направил повреди во постапката.

Повеќе...

Советниците ја прифатија физибилити студијата за новиот градски пазар

Советот на Општина Охрид, на денешната седница, ја прифати информацијата на градоначалникот Никола Бакрачески посветена на  Извештајот за спроведената ревизија  од страна на  државниот завод за ревизија  за работата во 2012 година и отстранувањето на забелешките од нивните извештаи во изминатите две години.

Повеќе...

Прв фудбалски турнир за деца во Охрид

Во организација на Фондацијата „Климент Колески“ – Охрид, претстојниот викенд (7 и 8 декември) во Охрид,  ќе се одржи Првиот турнир во фудбал за деца „Климент Колески - 2013“.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK