Чет07092020

Последна промена06:42:33 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Настоски: ГРОМ ќе се залага за креирање на повеќе работни места

Доколку реално погледнеме на сликата на нашиот град, но и пошироко, мора да признаеме дека во мноштвото проблеми со кои се соочуваме секојдневно, решението на само едно чувствително прашање може да промени многу и да го поправи впечатокот, истакна Љупчо Настоски носител на листата на коалицијата ГРОМ.

Повеќе...

ОУ ”Христо Узунов” го одбележа денот на својот Патрон

OУ “Христо Узунов” со полагање цвеќе на бистата на Узунов во училишниот двор,  пригодна реч и  доделување на награди на наградените на ликовниот и литературниот конкурс на училиштето денес го одбележа патрониот празник.

Повеќе...

Аферата со охридските станови влезе во судница

Судот ќе решава дали петте семејства од Охрид  ќе останат без домови.Со изведување на доказната постапка денеска во основниот суд во Охрид започна судскиот процес во кој станарите од зградата  во населбата Расадник се обидуваат да ја докажат сопственоста на веќе уредно купените станови од пред неколку години.

Повеќе...

Доделени хуманитарни пакети за Велигден

По повод најголемиот христијански празник Велигден, ЈП Градски Пазар и општина Охрид спроведоа хуманитарна акција. Во акцијата која беше во координација со ОО Црвениот крст беа доделени 23 пакети со прехрамбени производи.

Повеќе...

Талентираните математичари на прием кај охридскиот градоначалник

Градоначалникот Никола Бакрачески денес во својот кабинет ги прими четворицата млади математичари: Теодора Бујароска, Виктор Домазетоски, Милан Крстески и Поликсена Тунтева кои  со постигнатите успеси по математика  на државно и регионално ниво се гордост за  градов и државава а со самото тоа  се и потенцијални добитници на светски награди и признанија од областа на математиката.

Повеќе...

Фудбал за денот на полицијата

Во пресрет на 7 мај денот на македонската полиција, СВР Охрид организира турнир во мал фудбал. Оваа спортска манифестација е дел од повеќето планирани активности со кои СВР Охрид ќе го одбележи денот на полицијата.

Повеќе...

Во Пештани се гради шеталиште

Раководителот на секторот за подршка на градоначалникот, Зоран Рафтоски денеска беше во обиколка на градежните активности кои се одвиваат во Пештани.

Повеќе...

Општина Охрид ќе издава дозволи за линиски превоз

Општина Охрид објави јавен оглас за добивање на општински линиски превоз за следните линии-Градска линија 1, Градска линија 2, Охрид-Елшани-Охрид и дополнителен сезонски превоз на патници.

Повеќе...

Николоски презентира проекти за подршка на малите и средните претпријатија

ВМРО ДПМНЕ во годините што доаѓаат предвидува во својата програма која што е наречена Проверено свој фокус да има и кон малите и средните претпријатија. Во таа насока Би сакале да ги презентираме основните проекти кои што ги планираме за следниот период, рече Александар Николоски на денешната прес конференција.

Повеќе...

Бидете хумани донирајте по повод Неделата на солидарност

Во рамките на социјално-хуманитарната дејност, а по повод одбележување на Неделата на солидарност од 22 - 30 април 2014 год., под мотото “ВАШИОТ ПРИЛОГ - ЗНАЧАЈНА ПОМОШ”, Црвен крст Охрид, со цел подигање на нивото на свест на населението за потребната помош и поддршка на ранливото население, организира хуманитарна собирна акција.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK