Сре07082020

Последна промена12:10:15 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ го честитаат Велигден

Празнувајќи го најголемиот христијански празник Воскресението Христово – Велигден,  ОК на ВМРО ДПМНЕ Охрид на своите сограѓани од православна вероисповед им посакува духовната вредност и пред се добро здравје, радост и благосостојба.

Повеќе...

Велики Петок најтежок христијански празник

Велики петок уште се вика и Распет петок, зашто на тој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во христијанската религија.

Повеќе...

Василески: Охридската болница е лидер на охридското здравство

Охридската болница е и ќе  биде лидер во здравството на овој регион.

Повеќе...

ОУ„Григор Прличев“ во знакот на Велигденските празници

Голема претпразнична забава подготвија учениците и наставниците од нашето училиште. Креативните идеи ги пренесоа на рачно изработените Велигденски предмети кои беа наменети за продажба, а потоа се претставија со музички точки.

Повеќе...

СДСМ: Охриѓани три години немаа болнички услуги

Како што објаснивме вчера, ДПМНЕ се’ уште се обидува да игра на картата – народот кратко памети и брзо заборава. Токму затоа, ние и денес ќе ги потсетиме одговорните лица во ДПМНЕ, посебно оние од охридската општа болница, на неколку документирани факти, кои ќе ги покажат нивните лаги и манипулации, беше истакнато на денешната прес конференција на СДСМ Охрид.  

Повеќе...

Започна велигденскиот саем

За првпат оваа година во Охрид започна да се одржува Велигденски саем. На саемот учество зедоа повеќе фирми од Охрид, како и општинските основни училишта и факултетот за туризам и угостителство.

Повеќе...

Шешоски: ВМРО ДПМНЕ покажува целосна посветеност кон потребите на граѓаните

Креирањето на политика која се базира врз проверени и докажани факти е симболика на ВМРО ДПМНЕ. Изминативе години на државно ниво и последната година на локално ниво откако ВМРО ДПМНЕ ја има власта покажува целосна посветеност кон потребите на граѓаните, изјави Климе Шешоски на денешната прес конференција на ВМРО ДПМНЕ.  

Повеќе...

Потпишан меморандум за соработка меѓу Општина Охрид и Здружението на пензионери од Охрид и Дебарца

Заменик- градоначалникот Ангел Јанев и претседателот на Здружението на пензионерите од општините Охрид и Дебарца, денеска потпишаа Меморандум за соработка.Со овој документ се утврдува рамката во која се остварува соработката меѓу потписниците ,за планирање, организирање и спроведување на активностите.

Повеќе...

Бесплатен паркинг за Велигден во Охрид

ЈП Билјанини Извори по повод големиот христијански празник Велигден донесе одлука на ден 20. 04 2014 година ( недела ) користењето на услугите на јавниот градски простор да бидат бесплатни за сите нејзини корисници.

Повеќе...

ЈП „Градски гробишта“ ги уредува и чисти гробиштата во пресрет на Велигден

Во пресрет на големиот христијански празник Воскреснувањето господово – Велигден, Јавното претпријатие „Градски гробишта“, ги привршува активностите за средување на гробиштата. Деновиве беа зголемени активности на претпријатието кои опфаќаат одржување на јавната чистота, метење на улиците и патеките низ гробиштата, партерно и хортикултурно доуредување на одделни делови, метење и собирање отпад околу секое гробно место.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK