Сре07082020

Последна промена12:10:15 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Комуналец ќе подига зелен отпад од „Билјанини Извори„

Ј.П.”Охридски Комуналец”-Охрид ги известува граѓаните на Општина Охрид дека на ден 19.04.2014 год.(сабота) ќе организира акција за подигнување отпад од уредување на дворни површини и градини (гранки, трева, жива града и др.)  од УЗ.8„Билјанини Извори„.

Повеќе...

Стоп за насилното однесување на учениците

Учениците од ОУТУ „Ванчо Питошески“ го продолжуваат континуитетот на одржување едукативни трибини.

Повеќе...

Донев: Кандидатите за претеници на СДСМ докажаа дека нивната политика е погубна за Охрид

Конзинстенстноста во делувањето на ВМРО ДПМНЕ кон она што значи просперитет, напредок, домаќинско работење е јасно и препознатливо, истакна Сашо Донев директорот на ЈП Нискоградба Охрид на денешната прес конференција.

Повеќе...

Охридските гимназијалци нижат успеси на натпреварите по англиски и математика

Нeoдамна во ОСУ “Св.Климент Охридски” се одржа училишен натпревар по англиски јазик за ученици од втора година.

Повеќе...

ВМРО Народна ветува поголема заштита на езерото

ВМРО Народна денешната прес-конференција ја посвети на заштитата на Охридското Езеро.

Повеќе...

Велигденски саем на охридскиот пазар

По повод Велигденските празници ЈП Градски пазар за прв пат организира Велигденски саем. На саемот ќе бидат изложени на продажба козињаци, слатки и други Велигденски декорации подготвени од учениците од основните училишта и од охридските производители и уметници.

Повеќе...

Снег во Охрид забрана за движење Струга Ќафасан и Ѓавато

Снежни врнежи и температура од 0 Степени Цлезиусови во Охрид  на среде пролет. Вистинско изненадување не е падот на температурата туку  снегот.

Повеќе...

ВМРО ДПМНЕ: Ние се грижиме и вложуваме во здравствениот систем

Политиката на СДСМ е јасно видлива а таа се води од деструктивност и манипулации. За тој принцип на СДСМ бевме сите очевидци во изминативе осум години во Охрид, одговорија од ВМРО ДПМНЕ.

Повеќе...

Утре се бојадисуваат велигденските јајца

Велигденските јајца се обележје на големиот христијански празник Велигден. Јајцата се бојосуваат (вапцуваат) и се украсуваат во текот Велика недела (Страсна недела), и тоа на  Велики четврток пред изгреј сонце.

Повеќе...

СДСМ со низа забелешки околу реконструкцијата на охридската болница

Обидот на ДПМНЕ се‘ уште да игра на картата – кратко памтење на народот – веќе не пали, беше истакнато на денешната прес конференција на ОО на СДСМ Охрид.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK