Чет07092020

Последна промена06:42:33 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

ЈП „Градски гробишта“ ги уредува и чисти гробиштата во пресрет на Велигден

Во пресрет на големиот христијански празник Воскреснувањето господово – Велигден, Јавното претпријатие „Градски гробишта“, ги привршува активностите за средување на гробиштата. Деновиве беа зголемени активности на претпријатието кои опфаќаат одржување на јавната чистота, метење на улиците и патеките низ гробиштата, партерно и хортикултурно доуредување на одделни делови, метење и собирање отпад околу секое гробно место.

Повеќе...

Василески: Охридската болница е лидер на охридското здравство

Охридската болница е и ќе  биде лидер во здравството на овој регион.

Повеќе...

Стоп за насилното однесување на учениците

Учениците од ОУТУ „Ванчо Питошески“ го продолжуваат континуитетот на одржување едукативни трибини.

Повеќе...

СДСМ: Охриѓани три години немаа болнички услуги

Како што објаснивме вчера, ДПМНЕ се’ уште се обидува да игра на картата – народот кратко памети и брзо заборава. Токму затоа, ние и денес ќе ги потсетиме одговорните лица во ДПМНЕ, посебно оние од охридската општа болница, на неколку документирани факти, кои ќе ги покажат нивните лаги и манипулации, беше истакнато на денешната прес конференција на СДСМ Охрид.  

Повеќе...

Охридските гимназијалци нижат успеси на натпреварите по англиски и математика

Нeoдамна во ОСУ “Св.Климент Охридски” се одржа училишен натпревар по англиски јазик за ученици од втора година.

Повеќе...

Шешоски: ВМРО ДПМНЕ покажува целосна посветеност кон потребите на граѓаните

Креирањето на политика која се базира врз проверени и докажани факти е симболика на ВМРО ДПМНЕ. Изминативе години на државно ниво и последната година на локално ниво откако ВМРО ДПМНЕ ја има власта покажува целосна посветеност кон потребите на граѓаните, изјави Климе Шешоски на денешната прес конференција на ВМРО ДПМНЕ.  

Повеќе...

Велигденски саем на охридскиот пазар

По повод Велигденските празници ЈП Градски пазар за прв пат организира Велигденски саем. На саемот ќе бидат изложени на продажба козињаци, слатки и други Велигденски декорации подготвени од учениците од основните училишта и од охридските производители и уметници.

Повеќе...

Бесплатен паркинг за Велигден во Охрид

ЈП Билјанини Извори по повод големиот христијански празник Велигден донесе одлука на ден 20. 04 2014 година ( недела ) користењето на услугите на јавниот градски простор да бидат бесплатни за сите нејзини корисници.

Повеќе...

ВМРО ДПМНЕ: Ние се грижиме и вложуваме во здравствениот систем

Политиката на СДСМ е јасно видлива а таа се води од деструктивност и манипулации. За тој принцип на СДСМ бевме сите очевидци во изминативе осум години во Охрид, одговорија од ВМРО ДПМНЕ.

Повеќе...

Комуналец ќе подига зелен отпад од „Билјанини Извори„

Ј.П.”Охридски Комуналец”-Охрид ги известува граѓаните на Општина Охрид дека на ден 19.04.2014 год.(сабота) ќе организира акција за подигнување отпад од уредување на дворни површини и градини (гранки, трева, жива града и др.)  од УЗ.8„Билјанини Извори„.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK