Сре09302020

Последна промена08:42:07 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Фестивалот на францускиот филм доаѓа во Охрид

На 19-ти месецов, Охрид ќе биде домаќин на фестивалот на францускиот филм што по седми пат се одржува во Република Македонија. Во центарот за култура „Григор Прличев“  ќе бидат прикажани филмовите „Ив Сен-Лоран“ и „Венера во крзно“ на Роман Полански, „Kапетан Kонан“ на Таверние, „Газели“ на Мона Ашаш, „Покажете го јазикот, госпоѓице“ во режија на Аксел Ропер, „Од трње“ на Ромен Никола и „Голгота“ од Фабрис ди Велц.

Повеќе...

ЕВН ја исклучи струјата во спортската сала

Денес ЕВН Македонија ја исклучи од напојување спортската сала во Охрид заради неплатен долг за потрошена електрична енергија од приближно 8 200 000 денари.

Повеќе...

Отворен интернационалниот натпревар на млади музичари

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески вечерва во Центарот за Култура “Григор Прличев “,   присуствуваше на отворањето на тринаесеттиот по ред  Интернационалниот натпревар за млади музичари “Охридски бисери“ што до 21 јуни ќе се одржува во Охрид.

Повеќе...

Санирани реквизитите во Холандскиот парк

Ј.П.„Охридски Комуналец„ денеска изврши санација на статичните велосипеди кои се лоцирани во Холандскиот парк, каде украдените и искршените педали се заменети со нови. 

Повеќе...

Варошани сакаат туристи а плажата на Сараиште окупирана со кајчиња

Плажата Сараиште  е местото за прво сончање и капење,  како за охриѓани така и за странските гости.

Повеќе...

Стартува бродската линија Охрид Поградец

Денес официјално стартува бродската линија Охрид - Поградец што за прв пат се воспоставува помеѓу Република Македонија и Република Албанија.

Повеќе...

Децата од Бреинобрен ќе продаваат оригами за лекување на болното момче

Црвениот крст и децата од Бреинобреин школата од Охрид утре со почеток од 10 часот на Градскиот пазар, ќе продаваат оригами и цреши направени од хартија со што ќе помогнат во прибирањето средства за болното охриѓанче.

Повеќе...

Во наредните две недели ќе се уредува хоризонталната сообраќајна сигнализација

Секторот за комунален развој, сообраќај и улици при Општина Охрид вечерва започнува акција на уредување на хоризонталната сообраќајна сигнализација, односно бојадисување на осовинските линии и пешачките премини на неколку улици: Булевар “Туристичка“, “Македонски просветители“, “Димитар Влахов“,“ Партизанска“ и “Јане Сандански“.

Повеќе...

И младите музичари дел од хуманитарната акција на новинарите

Со вечерен концерт утре во летната кино бавча во Охрид, младите музичари од Охрид ќе се приклучат кон акцијата ,, Заедно за  еден детски живот,,.

Повеќе...

ЈПК Дебарца: СДСМ обвинува за обраснати треви во приватни ниви

Врз основа на прикажаната “загрижувачка состојба за јавната површина” од страна на СДСМ и приложените слики, сигурно и самиот фотограф е свесен дека сликал приватни ниви,  кои ЈПК ДЕБРЦА не може и нема овастување да ги одржува тие приватни имоти, туку стриктно јавни површини.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK