Сре07082020

Последна промена01:26:35 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Се чистат каналите во Дебарца

Од страна на ЈКП ,,Дебрца,, деновиве се спроведува акцијата за чистење на каналите низ населените места во општина Дебарца.Исчистени се каналите во с.Злести, с.Оровник во тек е чистењето во с.Горенци.

Повеќе...

Прво место за најдобар есеј на англиски јазик за ученичка од охридската гимназија

Теодора Алексијоска, ученичка од I 5, победи на регионалниот натпревар за избор на најдобар есеј на англиски јазик со тема Зошто е важно да се знае странски јазик во организација на Американскиот мировен корпус во соработка со ЕЛТАМ, со што се пласира во најтесниот избор. 

Повеќе...

Општина Охрид прибира понуди за евтини авио летови

Општина Охрид објави јавен повик за финансиска подршка на домашни и странски авио превозници.

Повеќе...

Комуналец ќе подига зелен отпад

 Ј.П.”Охридски Комуналец”-Охрид ги известува граѓаните на Општина Охрид дека на ден12.04.2014 год.(сабота) ќе организира акција за подигнување отпад од уредување на дворни површини и градини (гранки, трева, жива града и др.)  од реонот опфатен со границите на улиците : Македонски Просветители, Партизанска, Димитар Влахов, Кеј Маршал Тито и населба Охридати.

Повеќе...

Се крпат дупките на „Абас Емин“

На барање на граѓаните, денеска Локалната самоуправа започна со санација на долгогодишниот проблем кој го имаат жителите од улцата „Абас Емин“.

Повеќе...

Полицијата фати крадци на кафе апарати

Поради постоење основи на сомнение за сторени пет казнени дела „Тешка кражба“, СВР Охрид против Р.Ф. (21) и Д.Т. (17) двајцата од Охрид поднесе кривична пријава.

Повеќе...

Предвелигденски пинг-понг турнир во охридскиот ИБ фитнес

 Во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден, ултра модерниот охридски ИБ фитнес спортски центар организира голем предвелигденски пинг-понг турнир.

Повеќе...

ОБНОВЕНО: Пронајдени изгубените туристи на Галичица

 После повеќе часовна потрага доцна синоќа успешно беа пронајдени двајцата туристи, кои вчера се изгубија  на Галичица. Измрзнати и  накиснати од дождот, 22 годишната полјакиња и 23 годишниот словенец, беа пронајдени во  непристапен планински терен во северните граници на паркот,  над охриското село  Велгошти.

Повеќе...

Бакрачески на работна средба со словачкиот амбасадор

Градоначалникот Никола Бакрачески денес оствари  работна средба со  амбасадорот на Република Словачка во Република Македонија, Мартин Безак. На средбата се   разгледуваа можностите за соработка  меѓу Охрид и  словачкиот град Нитра на повеќе полиња , пред се во  културата , со оглед на тоа што овој град кој   е еден од најстарите и петти најголем во Словачка, исто како и Охрид изобилува со богата историја, култура и традиции.

Повеќе...

Ликовната секција во ОУ„Григор Прличев“ го разубави училиштето

Членовите на ликовната секција и наставникот Ристе Пуцоски неуморно работаат во разубавување на училиштето.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK