Чет07292021

Последна промена06:48:09 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Странски пензионери сакаат староста да ја минат во Охрид

78 годишниот пензионер Роберт Пауерс од Сиетл  е вљубеник во Охрид. Заедно со неговата сопруга од Украина лани го напушттија  Вашингтон за денес да живеат на брегот на Охридското езеро. Живеат под кирија во апартман на градскиот кеј, велат  го прошетале светот и ги оставиле своите шест деца во Америка , за овде во староста да  го најдат мирот., објави Канал 5 ТВ. 

Повеќе...

Сообраќајните знаци повторно на мета на вандали

Сообраќајните знаци и патоказите во централното градско подрачје во текот на вчерашниот ден беа оштетени од страна на несовесни граѓани.

Повеќе...

Три кривични за наркодилери од Охрид

СВР Охрид поднесе кривична пријава против П.А.(26), за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.

Повеќе...

“Рибарчињата“ ја најавија 2015 година

Синоќа на градскиот плоштад “Св. Климент- Охридски“ започна   предновогодишната програма  која е во организација на  општина Охрид.  

Повеќе...

Охрид од денес почнува да слави

Со настап на учесниците од детскиот фестивал “Распеано рибарче “ денеска со почеток во 18 часот на плоштадот “Св. Климент Охридски“, започнува  неколкудневната предновогодишна   програма која е во организација на општина Охрид. 

Повеќе...

Интензивно се гради малиот плоштад

Секојдневни и интензивни се градежните активности за уредување на просторот во непосредна близина на основното Музичко училиште “Методи Патчев. Тука, каде децении наназад имаше бараки-времени објекти кои беа грда слика на градот, треба да никне нов и модерен мини плоштад.

Повеќе...

Пензионерите со благодарница за општина Охрид

Здружението на пензионерите од општините Охрид и Дебрца, на денешната  седница на Собранието, на заменик градоначалникот Ангел Јанев му додели Плакета за особен придонес во развојот на пензионерската организација.

Повеќе...

Капија пред црквата Света Софија

Катедралната црква во Охрид "Света Софија" оградена со метална  ограда, камен  и капија. Дворот на црквата кој жителите на стариот дел на градот го користеа како паркинг простор денес  е затворен со порти.

Повеќе...

Протестен марш на вработените во ЕМО

Вработените во ЕМО денес на протестен марш. Точно на пладне стотина вработени во охридскиот  индустриски гигант ЕМО точно на пладне го започнаа најавениот протест низ Охрид. 

Повеќе...

ФОТО: Се прави Божиќната пештера за охридскиот плоштад

За Божиќните празници на градскиот плоштад во Охрид за прв пат ќе има Божиќна пештера. Прекрасната пештера која симболично го означува Христовото раѓање ја изработуваат вредните сестри во манастирот во Рајчица. 

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK