Чет07022020

Последна промена05:11:28 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Кајмакоски на заболекар во врвната ординација “Др Баткоски“во Охрид

Даниел Кајмакоски забите ги поправа во најсовремената ординација во Охрид “Др Баткоски”.

Повеќе...

Мојсовски заштитно лице на Гимназијадата во Охрид

Македонскиот репрезентативец и член на ракометниот клуб Металург, Наумче Мојсовски е амбасадор, презентер и заштитно лице на „Гимназијадата“ која ќе се одржи во Охрид од осми до десетти мај.

Повеќе...

ВМРО ДПМНЕ:Партијата која не направи ништо за Охрид критикува кога се гради

Партијата која што осум години не успеа да направи никаков јавен објект вклучувајќи и затворен пазар кој ќе служи за интересот и потребите на граѓаните на Охрид, денес критикува факт дека Локалната предводена од ВМРО ДПМНЕ отпочна процедура за градење на затворен пазар што е дел од програмата и процес кон исполнување на ветување за кое што гласаа граѓаните, возвратија од ВМРО ДПМНЕ.

Повеќе...

Охридските Лајонси под маски во хуманитарна акција

Лајонс клубовите од Охрид на Денот на шегата организираа хуманитарна вечер под маски.

Повеќе...

СДСМ со забелешки за одлуките на вчерашната седница на Совет

Нашата денешна реакција е по повод вчерашната одржана 22 седница на Советот на Општина Охрид, на која беа донесени неколку одлуки за кои принципиелно сметаме дека негативно ќе се одразат врз понатамошното работење на локалната самоуправа, Јавните комунални претпријатија, а секако и врз живеењето и работењето на граѓаните на општина Охрид, истакнаа на денешната прес конференција на СДСМ Охрид.

Повеќе...

Општина: СДСМ во свој стил ја искривува вистината

Општинската организација на СДСМ, со намера да и им се додворува на граѓаните по секоја цена, секојдневно свикува празни и банални прес- конференции. Стигнаа дотука,  веќе да не им веруваат на медиумите, па после секоја седница на Советот на општина Охрид, свикуваат прес- конференции, за да објаснат што сакале да кажат, возвратија од општина Охрид.

Повеќе...

Започнаа обуки за невработените од Охрид

Од вчера во ОЕМУЦ“Св.Наум Охридски“ започнаа да се спроведуваат обуки за невработени лица согласно “Оперативниот план на Владата за активните програми и мерки за вработување за 2014 година“, а врз основа на резултатите од Анализата на потребите од вештини подготвена од Агенцијата за вработување.

Повеќе...

Санирани потпорните ѕидови кај Канео

Во завршна фаза се активностите за разубавување на населбата Канео што Општина Охрид ги започна пред околу еден месец.

Повеќе...

Предвелигденски концерт во Охрид

ПРЕДВЕЛИГДЕНСКИ КОНЦЕРТ со "ЧАЛГИЈА САУНД СИСТЕМ" во Центарот за култура во Охрид. Станува збор за  група која ја негува македонската чалгиска музика, но и изведува музика које е инспирирана или слична со чалгиската. 

Повеќе...

Пред црквата Св Софија никна катче за одмор

Во рамки на разубавувањето  на стариот дел од Охрид,  денес  ЈП Градски гробиштазапочна со средување  на просторот пред  црквата  Св. Софија и истоимениот ресторан, каде долг период  несовесни  возачи ги паркираа своите автомобили нагрдувајќи го изгледот на ова атрактивно место кое е привлечно и посетувано од туристи особено во летниот период  од  годинава.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK