Саб06062020

Последна промена10:19:55 AM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

СДСМ денес испрати реакција на завчерашниот прес на ВМРО ДПМНЕ

Зарем не мислите дека е крајно време да престанете да се занимавате со минатото и да започнете веќе еднаш да размислувате за иднината?! Вашите прес конференции веќе се депласирани и личат една на друга, како јајце на јајце, стои во писмената реакција на О.О на СДСМ Охрид испратена денес а се однесува на завчерашниот прес на ВМРО ДПМНЕ.

Повеќе...

Се издаваат риболовни дозволи за реките во Охрид и Дебарца

Здружението на рекреативни риболовци спортски клуб „Свети Апостол Петар“ од Охрид започна со издавање на дозволи за рекреативен риболов за риболовниот ревир „Слив на Охридско Езеро“ каде спаѓаат сите реки во општините Охрид и Дебарца и Требенишко езеро.

Повеќе...

Секретарот Спасески оствари работен состанок со претставници на месните заедници

Во административната зграда во Косел, секретарот Димитар Спасески, придружуван од директорот на МЈП „Проаква“ Томе Паскалоски и директорот на ЈП „Охридски Комуналец“ Елена Скрческа, оствари работен состанок со претставници од месните заедници од Косел, Лескоец, Опеница, Вапила, Ливоишта и Куратица.

Повеќе...

Во Скопје повеќе туристи отколку во Охрид

Во јануари годинава  имало 16.000 странски туристи, покажуваат најновите податоци на Државниот завод за статистика. Во споредба со истиот месец лани  има минимално намалување од 0.2% во бројот на гости, но зголемување од 1% во бројот на ноќевања. На годишно ниво растот е континуиран.

Повеќе...

Засадени цвеќиња во Горна влашка маала

Според утврдената динамика од страна на општина Охрид за создавање  40 нови зелени катчиња на целата територија на општина Охрид,  ЈП “Охридски комуналец“, хортикултурно го  оплемени новоуредениот простор во “Горна влашка маала“.

Повеќе...

И Охрид, Струга и Дебарца ќе добијат рурални аптеки

И Охрид,  Струга и Дебарца ќе добијат лиценци за подвижни  рурални  аптеки.  

Повеќе...

Во вторник советнички прашања

За 18 Март вторник е закажана  дваесет и првата седница на советот на општина Охрид.

Повеќе...

Се санира патот Вапила Сирула

По неодамнешната средба на градоначалникот Никола Бакрачески со жителите од селата Вапила и Ливоишта на која им беше ветено дека ќе се санира патот од селото Косел до селото Вапила  и од Вапила до Ливоишта, денес се отпочна со негова санација и пополнување на ударните дупки.

Повеќе...

Ова се одлуките од денешната седница

Советот на општина Охрид, на денешната седница  го усвои извештајот за остварените приходи и извршените трошоци на буџетот  по завршната сметка на буџетот на општина Охрид за 2013 година  и извештајот  за попис за 2013 година.

Повеќе...

Кинеска делегација предводена од Амбасадорот на прием кај Градоначалникот Бакрачески

Градоначалникот Никола Бакрачески, денеска прими кинеска делегација предводена од Амбасадорот на Република Кина во Република Македонија, Цуј Џивеи чиј мандат истекува во месец мај годинава.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK