Пет01222021

Последна промена01:37:37 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Се заменуваат сообраќајните знаци

Секторот за комунални дејности, сообраќај и улици  при Општина Охрид и во летниов  период продолжува со определени активности на терен во насока на поголема заштита и безбедност во сообраќајот на територијата на Општина Охрид.

Повеќе...

Во Велгошти “Вечер на Живко Чинго”

Утревечер ,  со почеток во 20.30 часот  во атарот на с. Велгошти  (црква св.Петка) ќе се одржи  традиционалната културна  манифестација “Вечер на Живко Чинго”.

Повеќе...

ФОТО: Отворено игралиштето во Лескајца

Синоќа  градоначалникот Никола Бакрачески  го стави во употреба повеќенаменското спортско игралиште  во населбата Лескајца наспроти детската градинка. Игралиштето е опремено со детски реквизити, кош кој е поставен на површина која има заштитна гумена подлога и мини фонтана.

Повеќе...

Одбележан Денот на младите во Охрид

По повод 12-ти август, меѓународниот ден на младите, Советот  на млади при Општина Охрид, денеска во општинската зграда  одржа свечена седница.

Повеќе...

Советот на млади ќе го обележи Меѓународниот ден на младите

По повод 12-ти август, меѓународниот ден на младите, Советот  на млади при Општина Охрид,   во 12 часот ќе одржи свечена седница.

Повеќе...

Наскоро капитални инвестиции во Охрид

Со заем,  во висина од 107 милиони 672 илјади денари или 1 милион 750 илјади и 775 евра, што Општина Охрид очекува да го добие од Меѓународната банка за обнова и развој, Локалната ќе реализира капитални инвестициски проекти.

Повеќе...

Бакрачески: Охриѓани се добри домаќини надалеку познати

По прес конференцијата што градоначалникот Бакрачески ја одржа во Скопје, многу медиуми покажаа голем интерес за Охрид и работата на градоначалникот Бакрачески.

Повеќе...

„Илинден“ бара инжинери за изградбата на автопатот Кичево-Охрид

Струшкото градежното трговско друштво „Илинден“ распиша оглас за вработување за работници за изведба на работи на автопатот Кичево -Охрид.

Повеќе...

Јавна расправа за капитални инвестиции

Општина Охрид ги поканува заинтересираните граѓани, месни заедници и фирми на јавна расправа и презентација на капитални инвестициски програми и тоа:

Повеќе...

Охридски уметници Зоран и Павел на изложба во Бугарија

Охридските ликовни уметници Зоран Мише и Павел Целкоски од Охрид, се дел од поголемата група македонски уметници кои учествуваат на изложбата  „Конекција 2“ што се одржува во галеријата „Таралеж” во Велико Трново Република Бугарија.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK