Чет07022020

Последна промена03:32:40 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Бизнисмен од Либан сака да гради хотел во Охрид

Градоначалникот , Никола Бакрачески денес  оствари работна средба со  Надим Саоу ,познат бизнисмен од  Либан  кој е заинтересиран  да инвестира во Охрид, во изградба на хотели  и апартмани  со можност да вложува и во проекти од областа  на  јавно приватно партнерство.

Повеќе...

Не за насилството- безбедни чилишта

Локалната самоуправа продолжува со активности во рамки на проектот „Безбедни училишта – Хармонична средина“.

Повеќе...

Со јавно приватно партнерство до модерни паркинзи во Охрид

Јавното Претпријатие “Билјанини Извори“, бара партнер со кој што заедно ќе набават современа опрема за модерно функционирање на паркинзите во Охрид.

Повеќе...

Новиот систем за наплата на паркинзите ќе ја зголеми ефикасноста на “Билјанини извори”

Новиот систем на наплатување на охридските паркинзи преставува современ, ефикасен и модерен начин на наплата на паркинзите при што по пат на приватно јавно партнерство во кое што сопственоста на паркинзите останува сопственост на Јавното претпријатие, додека јавниот приватен партнер учествува во правење на софтверски систем, обезбедување на опрема и користење на телефонските линии од операторите.

Повеќе...

Општина: СДСМ нема основни познавања за проектен менаџмент

Денешното соопштение на СДСМ испратено до медиумите, ги потврдува сите наши  претходни констатации, дека СДСМ нема апосолутно никакви па ни  основни познавања  за  проектен циклус и проектен менаџмент., возвратија од Општина Охрид.

Повеќе...

Ограбени четири цркви во охридско

Завчера непознати крадци ограбија три цркви во селото Куратица охридско.

Повеќе...

ВМРО ДПМНЕ: Сагата на СДСМ продолжува со конфузни соопштенија

Сагата на СДСМ продолжува, но продолжуваат и  конфузни соопштенија од нивна страна. Во врска со кредитот од Светска банка очигледно покрај тоталното непознавање на процедурите очигледно кај СДСМ недостасувала и желбата за добивање на ваков проект, возвратија од ОК ма ВМРО ДПМНЕ.

Повеќе...

Продолжува санирањето на улиците во Стар град

Продолжуваат активностите за санирање на оштетените делови низ улиците во стариот дел на градот кои започнаа пред десетина дена.  Екипи на ЈП „Ниско градба“ и „Градски гробишта“ денеска ќе вршат санирање на калдрмата на потегот кај црквата Св. Софија, при што се преуредуваат коцките од калдрмата онаму каде што има нејзино оштетување, а просторот околу црквата ќе се уредува.

Повеќе...

СДСМ: ДПМНЕ се обидува да ја скрие вистината за кредитот од Светска банка

Во ВМРО-ДПМНЕ во Охрид се видно возбудени поради вистината за проектите и кредитот од Светска банка за време на поранешната општинска власт на СДСМ во Охрид, стои во писменото соопштение на СДСМ Охрид.

Повеќе...

Со “LIKE ZA BIKE” тура до подобра физичка активност

Под мотото “LIKE ZA BIKE”, Црвен крст Охрид продолжува со своите активности насочени кон поттикнување на нашите сограѓани за практикување на физичка активност со цел одржување на здрави животни навики и подобрување и на својата здравствена состојба и физичка кондиција.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK