Пет06052020

Последна промена04:47:06 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

УМС на ВМРО ДМНЕ со подароци за жените во “Св Еразмо”

Денес  по повод 8ми март, УМС на ВМРО ДПМНЕ Охрид спроведе активност во Специјалната болница за ортопедија и траумотологија „Св. Еразмо“ Охрид каде што се подаруваа симболични поклони на сите припаднички на понежниот пол.

Повеќе...

Мисијата на ГИЗ во посета на Охрид

Денес во Охрид престојуваше мисијата на Германското Друштво за меѓународана соработка (ГИЗ) која во разговор со Дејан Пановски од Билатерелниот Секретаријат за сливот за Охридско Езеро ги сумираше досегашните резултати од Проектот за заштита на биодиверзитетот на езерата во Дримскиот Басен, а се разговараше и за идните активности и нови можни проекти од еколошката сфера во сливот на Охридското и Преспанското Езеро.

Повеќе...

Се уредува населбата Канео

После средбата на градоначалникот Никола Бакрачески со граѓаните од стариот дел на градот  пред десеттина дена, на која беа изнесените нивни потреби за подобрување на инфраструктурата, резултира со почеток на уредување на просторот во населбата Канео и делот што води кон црквата "Св. Јован-Канео".

Повеќе...

Утрински :За Охрид ќе се води беспоштедна битка

Партиите засега ги кријат своите адути, а локалните лидери не сакаат да се истрчуваат со изјави пред да се договорат со централата во Скопје. Сепак, некои имиња веќе се вртат во јавноста, пишува денешен Утрински весник.

Повеќе...

Во спортскиот центар се гради фудбалското игралиште со вештачка трева

Во рамки на денешната обиколка на делови во градот каде што се изведуваат градежни работи, градоначалникот Никола Бакрачески го посети просторот  во  Спортско рекреативниот Центар “Билјанини Извори“ каде што во тек се градежните активности за  оформување на помошно фудбалско игралиште со вештачка трева.

Повеќе...

ФОТО: Бакрачески во топ форма се докажа и во играње мал фудбал

Градоначалникот Никола Бакрачески докажа дека е во топ физичка форма и во играње  фудбал. Денеска тој беше предводник на екипата на општина Охрид во ревијалниот турнир во мал фудбал што попладнево се одржа во СЦ Билјанини извори.

Повеќе...

Забрзано се градат плоштадот и детското игралиште во населба Рача

После неодамнешната средба со жителите на населба Рача на која заеднички беа утврдени приоритените потреби за подобрување на условите во населбата, денес Градоначалникот Бакрачески ја посети локацијата каде што се започнати градежните работи за изградба на плоштад, простор наменет за детско игралиште, како и реконструкција и доградба на разрушениот Дом.

Повеќе...

Се гради канализациона мрежа во село Мешеишта

Во село Мешеишта деновиве интезивно се гради канализационата мрежа во должина од 8 километри. Договорот за изградба на канализационата мрежа со фирмата изведувач е десет месеци.

Повеќе...

Осмомартовска велосипедска тура од Охрид до Струга

Меѓународниот ден на жената необично го одбележаа и припадничките  од велосипедскиот клуб “Екодром”. Тие организираа осмомартовска велосипедска тура од Охрид до Струга.

Повеќе...

Охридско струшкиот регион најповолен за инвестиции во Европа

Во Европа најповолен регион за инвестирање е охридско-струшкиот, а ценовно најефикасни градови се Скопје и Штип, покажува листата на региони и градови поволни за странски инвеститори направена од магазинот „ФДИ“ (FDI Magazine).

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK