Сре02262020

Последна промена08:05:13 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Општинската зграда во Косел се става во функција

Од наредната недела, општинската зграда во Косел се става во функција, со цел  поблизок контакт со граѓаните од тој регион.

Повеќе...

Бакрачески: Годинава Охрид ќе наликува на големо градилиште

Нескромно е ако кажам дека во 2014 –та Охрид ќе го претвориме во едно големо градилиште, изјави градоначалникот Никола Бакрачески по работната средба со раководителите на Локалните сектори на која се финализираа активностите за комплетирање на  проектите со кои Општината ќе аплицира за добивање кредит од Светска Банка.

Повеќе...

Возете внимателно. Магла и намалена видливост на патиштата

Густа магла ги прекри патиштата во регионов и низ Македонија. Сообраќајот на регионалниот пат Охрид-Струга поради маглата се одвива споро и со намалена видливост од 50 до 150 метри.

Повеќе...

Спасески на средба со поранешните секретари на општината

По повод новогодишните и божиќните празници, секретарот Димитар Спасески, оствари средба со поранешните секретари на Општина Охрид. На средбата беа поканети сите претходни секретари, кои ја извршувале оваа работа во различни периоди од развојот на општина Охрид.

Повеќе...

Отпочна проектот „Отворени денови на Централниот регистар“ во Охрид и Струга

Во Охрид и Струга денес отпочна реализ на проектот „Отворени денови на Централниот регистар“

Повеќе...

Се е подготвено за Курајчкиот карневал

Традицијата продолжува и во Куратица. Вековниот карневал , кој се пренесува од генерација на генерација  во ова поднебје и годинава  ќе понуди богата програма во текот на три  денови.

Повеќе...

Започнува со работа Литературниот клуб „Григор Прличев“

Од НУ Библиотека „Григор Прличев“ - Охрид известуваат дека од утре (10-ти јануари 2014 година) со работа ќе започне Литературниот клуб „Григор Прличев“.

Повеќе...

Пред Водици се уредува градското пристаниште

По налог на општина Охрид, јавните претпријатија „Ниско Градба“ и „Градски гробишта“ , денеска вршеа уредување на централното градско подрачје по повод престојниот празник „Богојавление – Водици“.

Повеќе...

Црквата „Св.Стефан“, уникатен православен музеј во Охрид и Македонија

Споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан, денес се слави и во манастирската црква „Св.Стефан“. По тој повод, денес бројни православни христијани го одбележаа верскиот празник и запалија свеќи за здравје и среќа.

Повеќе...

Ќе се решаваат дивите депонии во регионот

Интегрираните решенија за управување со отпадот преку изработка на планови на регионално ниво, како и надминување на проблемот со постоењето на нестандардни – диви-  депонии се кључните фактори што може да придонесат Македонија да постане зелена дестинација.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK