Пет06052020

Последна промена04:47:06 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Се уредува спортскиот центар во Лескоец

Градоначалникот Никола Бакрачески денес  беше во посета во с. Лескоец  со цел да утврди до каде се градежните активности кои ги започна Општина Охрид  а се однесуваат на подигање комплетно нов спортски центар, во близина на ОУ “Ванчо Николески“.

Повеќе...

Привршува изградбата на плоштадот во Влашка маала

Експресно се гради мини плоштадот во Горна Влашка маала. Местото за одмор и рекреација кое ќе биде уредено со бекатон плочки, фонтана и хорти -културно уредена тревна површина денеска го посети и градоначалникот Никола Бакрачески.

Повеќе...

За 8 ми Март концерт на “Распеано герданче“

По повод одбележувањето на 8- ми март-  Меѓународниот ден  на жената, хорот „ Распеано герданче“  ќе одржи свечен концертот.

Повеќе...

Во сообраќајка повреден велосипедист

Повозрасен велосипедист има тешки телесни повреди откако бил удрен од возило денес на пладне.

Повеќе...

Манастирскиот комлекс “Свети Наум” денес без струја

Денеска во периодот од 07:30 до 18:00 часот ќе има прекин во снабдувањето со електрична енергија во манастирскиот комплекс „Св. Наум“, исто така прекин со снабдувањето ќе има и во ресторанот „Острово“ како и во хотелот „Маркони“, информираат од „ЕВН Македонија“.

Повеќе...

ВМРО ДПМНЕ: Локалната денес ги решава проблемите кои СДСМ ги направи изминативе години

Виновникот за тешката финансиска и структурна состојба наследена во Охрид ,СДСМ,  се обидува да побегне од одговорност преку некакви соопштенија во кои нема нити основа нити став, возвратија од О.К на ВМРО ДПМНЕ Охрид.

Повеќе...

Паркови и зеленило ја уредуваат “Туристичка”

Во текот на оваа работна недела екипите на  „Паркови и Зеленило„ вршат пролетно средување на дрворедот вдолж сообраќајницата „Булевар Туристичка„.

Повеќе...

СДСМ: ВМРО ДПМНЕ одбива да работи транспарентно

За 11 месеци, колку што е на власт гарнитурата од ДПМНЕ во локалната самоуправа во Охрид, во Советот е одржана само една седница за советнички прашања.

Повеќе...

15 мајки од Охрид добија по 5000 денари за секое новороденче

Врз основа на доставениот список од  ЈЗУ Општа Болница, а  по претходно  потпишаниот меморандум за соработка меѓу  градоначалникот Никола Бакрачески и директорот на општата болница Љубен Арнаудов, општина Охрид  во  месец февруари  на 15  мајки чии деца се родени во  месец  јануари годинава, трансферира  по   5 000 денари  еднократна парична помош.  

Повеќе...

Уапсен рабојникот од Охрид кој го издрогира и остави брачниот пар на Галичица

Во Врњачка Бања е уапсен  38 годишниот Горан Проев од Охрид, разбојникот кој со својот пријател лани прелажаа брачен пар од Скопје , ги издрогираа и оставија  на Галичица.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK