Вто07072020

Последна промена03:26:43 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Ограбени четири цркви во охридско

Завчера непознати крадци ограбија три цркви во селото Куратица охридско.

Повеќе...

Продолжува санирањето на улиците во Стар град

Продолжуваат активностите за санирање на оштетените делови низ улиците во стариот дел на градот кои започнаа пред десетина дена.  Екипи на ЈП „Ниско градба“ и „Градски гробишта“ денеска ќе вршат санирање на калдрмата на потегот кај црквата Св. Софија, при што се преуредуваат коцките од калдрмата онаму каде што има нејзино оштетување, а просторот околу црквата ќе се уредува.

Повеќе...

СДСМ: ДПМНЕ се обидува да ја скрие вистината за кредитот од Светска банка

Во ВМРО-ДПМНЕ во Охрид се видно возбудени поради вистината за проектите и кредитот од Светска банка за време на поранешната општинска власт на СДСМ во Охрид, стои во писменото соопштение на СДСМ Охрид.

Повеќе...

Со “LIKE ZA BIKE” тура до подобра физичка активност

Под мотото “LIKE ZA BIKE”, Црвен крст Охрид продолжува со своите активности насочени кон поттикнување на нашите сограѓани за практикување на физичка активност со цел одржување на здрави животни навики и подобрување и на својата здравствена состојба и физичка кондиција.

Повеќе...

Млади таленти од охридско ќе учествуват на Меѓународен фудбалски камп во Белград

Талентирани деца од Р. Македонија отпатоваа за Белград на реномиран фудбалски камп на кој ке имаат можност да ја преставуваат нашата земја и да го покажат својот фудбалски талент во професионални услови. Децата се на возраст од 12- 16 години и доагат различните фудбалски школи од Охрид и Струга.

Повеќе...

Со јавно приватно партнерство до модерни паркинзи во Охрид

Јавното Претпријатие “Билјанини Извори“, бара партнер со кој што заедно ќе набават современа опрема за модерно функционирање на паркинзите во Охрид.

Повеќе...

Советниците ќе одлучуваат за субвенционирањето на станоиздавачите

Во вторник на дваесет и втората седница на Советот на општина Охрид советниците ќе расправаат по  Предлог Одлука  за донесување на  Правилник  за  субвенционирање  ( начинот и видот) на  туристичката такса на  вршителите на  угостителска дејност од мал обем.

Повеќе...

Општина: СДСМ нема основни познавања за проектен менаџмент

Денешното соопштение на СДСМ испратено до медиумите, ги потврдува сите наши  претходни констатации, дека СДСМ нема апосолутно никакви па ни  основни познавања  за  проектен циклус и проектен менаџмент., возвратија од Општина Охрид.

Повеќе...

Нови летови со летниот ред на летање

Со летниот ред на летање што треба да стапи во сила в недела (30 март) Агенцијата за цивилно воздухопловство (АЦВ) одобри 141 лет неделно, за 16 повеќе во однос на летната сезона во 2013, изјави за МИА директорот на АВЦ Дејан Мојсовски.

Повеќе...

ВМРО ДПМНЕ: Сагата на СДСМ продолжува со конфузни соопштенија

Сагата на СДСМ продолжува, но продолжуваат и  конфузни соопштенија од нивна страна. Во врска со кредитот од Светска банка очигледно покрај тоталното непознавање на процедурите очигледно кај СДСМ недостасувала и желбата за добивање на ваков проект, возвратија од ОК ма ВМРО ДПМНЕ.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK