Вто07072020

Последна промена03:26:43 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

ВМРО ДПМНЕ: Во 2011 СДСМ нити аплицирала нити спровела проект

Дезоориентацијата на ОО СДСМ ја преминува секоја граница па во однос на нивното соопштение за наводно одобрен кредит од светска банка уште во 2011 година се прашуваме дали станува збор за некој гаф или подготовка за првоаприлска шега? Вистината е една и единствена и укажува на тоа дека СДСМ во 2011 година нити аплицирала за некаков проект ниту спровела проект, стои во реакцијата на ОК на ВМРО ДПМНЕ на денешното соопштение од ОО на СДСМ.

Повеќе...

Општина: СДСМ во Oхрид не остави ниту еден проект освен финансиска пустош и огромни долгови

Ништо ново од СДСМ, кога се работи за оценка на работењето на локалната самоуправа. Празни зборови и излитени политички фрази, се разбира без факти и конкретни показатели, стои во реакцијата од општина Охрид на денешното соопштениение на ОО на СДСМ.

Повеќе...

Поставени нови туристички информативни табли во Охрид

Секторот за туризам и локален економски развој започна акција  за поставување  на туристички информативни табли  низ   26 локации во Охрид.

Повеќе...

СДСМ: Oпштинска власт во 2011 г. поднесе барање за средства од Светска банка кои беа одобрени

Владата на ДПМНЕ конечно се смилува и ја отвори фиоката за да го извади кредитот од Светска банка за Охрид. Министерот за финансии и вицепремиер вчера во Охрид, повторно пред избори, кажа дека кредитот е одобрен и ќе биде доделен за развојни проекти. Но, охриѓани знат дека тој кредит беше доделен и одобрен на барање на локалната власт на СДСМ од Охрид уште пред две години, стои во соопштението на ОО на СДСМ.

Повеќе...

Младите од социјално загрозени семејства бесплатно ќе учат веб техники

Во рамките на активностите за општествена одговорност на  Универзитетот “Св. Апостол Павле“ во соработка со Црвен крст, Охрид, започна со реализација на проектот наменет за лица од социјално загрозените семејства.

Повеќе...

Водата во Охридското езеро со добар квалитет

Водата во Охридското езеро е со добар квалитет покажаа анализите на Цеентарот за јавно здравје Охрид. Направените анализи покажуваат дека водата е од прва и втора категорија.

Повеќе...

ФОТО: Пеплосана трската кај Подмолје

Големиот пожар кај Подмолје завчера ја пеплоса трската на брегот на Охридското езеро. 

Повеќе...

Два пожари во Националниот парк „Галичица“

Во Националниот парк „Галичица“ изминативе четири дена се случиле два пожари. Во првиот пожар, што се случи на 20-ти овој месец, изгореа  два хектари површина, додека во вториот изгорела приземна вегетација на површна од четири хектари,  информира   Наумче Новески, одговорен за заштита од пожари во НП „Галичица“.

Повеќе...

Новини во лабараторијата на Центарот за јавно здравје

Денес Центарот за јавно здравје Охрид, ќе ги  презентира новините  во работата на лабораторискиот комплекс при Центар за јавно здравје.

Повеќе...

Охридските земјоделци учеа за органска храна

Одделението за локален економски развој и Канцеларијата за стручна поддршка на развојот на земјоделието при Секторот за туризам и локален економски развој, согласно својата стратегија за интензивирање на локалниот економски развој вчера   во општинската зграда ја одржа првата  едукативна работилница со земјоделските производители, хотелиери, угостители и потрошувачи  за начинот на производство и нејзина примена .

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK