Пон01252021

Последна промена12:56:21 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

ФОТО: Цеца и Вока Пипл го преполнија Охрид

Во Охрид деновиве се бара место повеќе.  Двата спектакуларни настани синоќа, концертот на Светлана Ражњатовиќ Цеца и настапот на  светската атракција “Вока пипл” ќе ја обележат годинешната туристичка сезона во Охрид.

Повеќе...

Бакрачески положи цвеќе по повод Илинден

Се собравме денес тука на Илинден, на нашиот најголем национален празник , денот кој ја симболизира вековната борба на македонскиот народ за своја држава , но и борбата за правда , човекољубие  и  хуманост ,  за да  оддадеме почит на великаните на македонската револуционерна борба, рече градоначалникот Никола Бакрачески во своето обраќање денес при положувањето цвеќе пред спомениците на македонските херои.

Повеќе...

Градски гробишта: СДСМ повторно лаже

ЈП ГРАДСКИ ГРОБИШТА ги отфрла обвинувањата изнесени во соопштението на СДСМ Охрид и истите ги оценува како целосно неаргументирани , произволни и невистинити без ни еден факт или точно изнесен податок.

Повеќе...

УМС ги чистеше спомен обележјата на паднатите борци

Во пресрет на Денот на Републиката, 111 години од Илинденското востание и 70 години од Првото заседание на АСНОМ, Унијата на млади сили на ВМРО – ДПМНЕ Охрид, организира акција за чистење на спомен обележјата на паднатите борци од НОБ. Акцијата се спроведе во Спомен паркот на Револуцијата.

Повеќе...

Илинденски пливачки маратон

Во организација на пливачкиот клуб Охридски бранови 2008 Охрид, традиционално, по 35 пат, денес  на патеката Горица - Охрид во должина од 2,5 км, ќе се одржи Илинденскиот пливачки маратон.

Повеќе...

Празнична честитка и од СВР Охрид

По повод 2 Август-Илинден денот на Републиката, прославувајќи ги двата историски Илиндена-111 години од Илинденското востание и 70 години од АСНОМ, до сите граѓани упатуваме искрени честитки за среќен и долговечен празник, пишува во честитката на портпаролот на СВР ОХрид Стефан Димоски. 

Повеќе...

Ќе се наплаќа паркинг и на охридскиот полигон

ЈП Билјанини Извори ги известува сите граѓани на Охрид, правни субјекти и корисници на јавниот паркинг простор со кој ние стопанисуваме дека од ден 01 08. 2014 година ЈП Билјанини Извори, согласно дејноста која ја извршува, започнува со економско оперирање на паркингот кај поранешниот полигон за мали спортови.

Повеќе...

Финални натпревари на светското првенство во ракомет жени

ЈП Билјанини Извори ги поканува сите љубители на ракометот и спортот, сите граѓани на Охрид, туристи да бидат дел од финалните натпревари од светското првенство во ракомет кадети - жени.

Повеќе...

Обновено: Едно момче рането со нож во масовна тепачка во Охрид

Едно момче  е рането со нож во стомак во  масовната  тепачка, што синоќа се случи  во Охрид. Инцидентот се случи десеттина минути пред полноќ на кејот  “Маршал Тито” во строгиот центар на градот, каде  се степаа две групи по петнаестина малолетни деца, од Скопје кои и претходно имале меѓусебни недоразбирања.

Повеќе...

Свечена седница по повод Илинден

Со свечена седница, денес во големата сала на Општина Охрид, беше одбележана 111 годишнината од Илинденското востание и 70 години од првото заседание на АСНОМ.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK