Пон01252021

Последна промена12:56:21 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

СДСМ: ЈП “Градски гробишта” ја манипулира јавноста

Раководството на ЈП “Градски гробишта” ја манипулира јавноста се со цел повторно да се прикријат низа неправилности во работењето на ова градско претпријатие, реагираат од О.О на СДСМ Охрид. 

Повеќе...

ХОТАМ бара субвенции и за туристите од регионот

Здружението на хотели, ресторани и кафетериии ХОТАМ бара државата да ги субвенционира  туристите од регионот. Со финансиска подршка од 45 евра по турист ќе се нудат  атрактивни пакет аранжмани за седумдневен престој во охридско струшкиот регион.

Повеќе...

Светската атракција „ВОКА ПИПЛ“на Охридско Лето

Во рамки на програмата на Охридско Лето 2014, утре (петок 1. Август) со почеток во 21 часот на сцената на „Антички Театар“ во Охрид гостува „ВОКА ПИПЛ“ (The VOCA PEOPLE)– сензационалниот перформанс на музичката комедија која комбинира восхитувачки и неверојатни вокални звуци.

Повеќе...

Започна пријавувањето за “Охридска софра“

На ден 23. 08. 2014 (Сабота) во с. Скребатно ќе се одржи Манифестацијата „Охридска Софра“, која претставува извонредна можност за граѓаните, гостите и посетителите да се запознаат со богатството на охридската традиционална храна, пијалоци и други етнолошки вредности како дел од севкупната туристичка понуда и туристички производ.

Повеќе...

Стружанка препродавала дрога

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „Неовластено производство и пуштање во промет на опојни дроги, психотропни супстанци и прекурсори“ полициската станица од Струга против А.С. (25) од струшкото село Велешта и С.У.(28) од струшката населба Теферич,   поднесе кривична пријава.

Повеќе...

„Коси од розева волница“ е годинашниот награден расказ

На годинешниот конкурс вкупно пристигнаа 59 плика од кои при прегледувањето е констатирано дека 5 плика не ги исполнуваат пропозициите дадени во конкурсот.

Повеќе...

Социјално загрозените стекнаа информатички вештини

Во рамките на активностите за општествена одговорност на  Универзитетот “Св. Апостол Павле“ се реализираше проектот наменет за лица од социјално загрозени семејства.

Повеќе...

Денот кога замина еден ЧОВЕК

Некои луѓе никогаш не умираат. Нив вечно ги паметат не само домашните но и многумина од секојдневниот живот, од целокупното јавно и општествено живеење на заедницата, искрени колеги и искрени пријатели.

Повеќе...

Привршуваат градежните зафати на “Лазо Трпоски“

Двонеделните инфраструктурни зафати што ги изведува ЈП “Нискоградба“ на ул: “Лазо Трпоски“, се доведени во финална фаза.

Повеќе...

Македонскиот амбасадор во Чешка во посета на Охрид

Амбасадорот на Република Македонија во Република Чешка, Паскал Стојчески во рамки на неколку дневниот престој во Охрид, денес е во посета  на  Општина Охрид, при што оствари работна средба со раководителот на секторот за поддршка на градоначалникот, Зоран Рафтоски.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK