Пон01252021

Последна промена12:56:21 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Нови корпи на пештанското шеталиште

Во с.Пештани екипите на „Охридски Комуналец„ поставија нови корпи за ситен отпад по новото шеталиште, а постоечките корпи со најлон-кеси кои се наоѓаа во близина на детското игралиште и централниот дел од селото се заменија со нови метални корпи.

Повеќе...

Ќе се отвора ресторанот на охридските гробишта

За околу 10 дена ќе почне со работа ресторанот  кој е  во непосредна близина на  охридските  гробишта , чиј сопственик е Јавното претпријатие “Градски гробишта“.

Повеќе...

Видео: Рифаи во интервју за Канал 5: Охрид е редок спој на убавина

Генералниот секретар на Светската туристичка организација Талеб Рифаи  воодушевен од посетата на Охрид, во ексклузивното интервју за Канал 5 ТВ снимено вчера вечер во прекрасен амбиент на брегот на Охридското езеро,  рече дека Охрид е редок спој на убавина.

Повеќе...

Се стабилизира финансиската состојба во “Градски гробишта “

На стабилни нозе застанува Јавното Претпријатие “Градски гробишта “. Менаџерскиот тим на претпријатието поставен од страна на градоначалникот Никола Бакрачески за период од една година и два месеци успеало да врати 60% односно 6 милиони денари од наследениот долг тежок 10 милиони денари.

Повеќе...

И печалбарите дел од акцијата на новинарите „Спас на еден детски живот“

Нашите печалбари се вклучуваат во акцијата на Новинарите „заедно за еден детски живот“, во која акција се собираат средства за лекување на 11 годишното момче, кое итно мора да се оперира во Пекинг - Кина.

Повеќе...

Ќе го реши ли општината проблемот со каблите?

Додека јавноста во Охрид се уште  зборува за скандалозниот инцидент кој се случи кога цистерна се заплета во кабли и урна седум бандери, во дворот на Општина Охрид стојат две дрвени бандери кои се натежнати од кабли.

Повеќе...

Какви се цените во Охрид?

Охрид нуди поволни услови за солидно престојување на секоја категорија туристи.   Околу 5000 хотелски и уште 10.000 легла во приватните сместувачки капацитети  се нудат по  привлечни- промотивни  цени.

Повеќе...

Општина Охрид јавно ќе ги објавува должниците

Локалната размислва да направи веб сајт, на кој по примерот на УЈП официјално ќе се објавуваат должниците кои на разни начини се обидуваат да ги избегнат плаќањата кон општината, било да се за концесии , поставување на урбана опрема или други давачки.

Повеќе...

Отворена изложбата на архитектонски дипломски проекти

Викендов во Домот на култура Григор Прличев во Охрид се отвори изложбата на архитектонски дипломски проекти од генерација 2006.

Повеќе...

Од утре дожд стабилно време во сабота

Претпладнево времето  ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне, најпрвин во западните делови  на земјава ќе биде нестабилно, проследенo со интензивен пороен дожд, грмежи, силен ветер и силни електрични празнења и град, а на места процесите ќе бидат застапени и во форма на невреме.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK