Саб06062020

Последна промена04:47:06 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Охрид ќе се збратими со Веспрем Унгарија

Делегација на Општина Охрид предводена од Секретарот Димитар Спасески, заедно со  директорот на ЈП “Билјанини Извори“, Ристе  Мише и Конзулот на Република Унгарија во Македонија, Сашо Јанакиевски, се наоѓа во работна посета  на Веспрем - Република Унгарија.

Повеќе...

Со традиционална храна и музика Охрид се претстави на саемот во Белград

Деновиве во Белград, Република Србија се отвори Саемот за туризам, на кој Општина Охрид, ја претстави својата туристичка понуда .

Повеќе...

Обновено: ВИДЕО - Охриѓани вечерва масовно се потпишуваат за Иванов

Повеќе илјади  граѓани вечерва се собраа пред општинската зграда во Охрид , да дадат подршка за номинацијата за  втор мандат на претседателот Ѓорге Иванов.

Повеќе...

Поставена скулптура на влезот на „Св.Недела“ во Оровник

Скулптура на Исус Христос е поставена вчера на влезот на манастирскиот комплекс „Св.Недела“ над охридското село Оровник.

Повеќе...

Општина: СДСМ незнае што е реализација на проекти и програми

Јасно е дека за СДСМ поимот отчетно работење нема никакво значење, а ниту тие некогаш ќе можат да препознаат реализација на активности, Проекти и Програми во нечие работење. Очигледно дека филозофско-марксистичката политичка психологија на оваа партија не распознава одговорност во работењето, одговорија од општина Охрид на обвинувањата од СДСМ.

Повеќе...

СВР Охрид: Намален е малолетничкиот криминал

Континуирано намалување на малолетничкиот криминал бележи  СВР Охрид на целата своја територијата. Тоа го покажуваат најновите аналитички податоци на МВР според кои, минатата 2013 година СВР Охрид регистрирал 84 кривични дела извршени од малолетници. Падот на овие кривични дела е евидентен бидејќи во целата 2012 година, во СВР Охрид биле пријавени дури 177 вакви кривични дела.

Повеќе...

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ нека каже што направија за Охрид за да го споредиме сработеното

Нам ни е сосема јасно дека СДСМ Охрид во предизборието добила наредба да одржува прес конференции за да покаже дека воопшто постои и е активна на политичката сцена ,но очекувавме барем малку на тие пресови да се отворат реални политички теми а не само долги бесцелни приказни и шпекулации, возврати Дејан Паноски на денешната прес конференција на О.К на ВМРО ДПМНЕ. 

Повеќе...

Родителите ќе се изјаснат за “Воведување на мултикултуризмот во детскиот развој”

Утре во 16  30 часот, во просториите на објектот ,,Централната градинка,, ќе се изврши анкетирање на родителите од страна на министерството за труд и социјална политика  и УНИЦЕФ, на тема ,,Воведување на почит кон различностите и мултикултурализмот во раниот детски развој,,.

Повеќе...

СДСМ: Отчетот на Бакрачески море лаги и обиди за манипулација

Деновиве градот го преплавија брошури во кои градоначалникот Никола Бакрачески гордо потенцира што сработил изминатиот период. Неговите истомиисленици и подржувачи се потрудија отчетот да го презентираат речиси во секој дом, а ние сме изненадени и зачудени на што се должии оваа гордост.

Повеќе...

ГРОМ – Охрид на дружба во манастирот Св.Спас

Секојдневието на работниците, нивните грижи и радости, е она што најмногу ги интересира членовите на Општинската организација на Граѓанската опција за Македонија од Охрид, велат од партијата.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK