Вто06022020

Последна промена10:35:47 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

ВЕЧЕР: Гроб со злато во златната соба во Охрид

ВЕЧЕР ексклузивно дознава дека во Охрид ќе биде изложен гроб со злато! И тоа во таканаречената "Златна соба" во Куќата на Робевци, која ќе се отвори до крајот на годинава.

Повеќе...

Ќе се отвораат амбуланти и здравствени пунктови во охридските села

Во изминатиов период, односно од почетокот на Jануари 2014 година, Ј3У 3дравствен Дом Охрид го спроведува проектот на Владата на РМ „ Рурален доктор„ на подрачjето на Општина Охрид и Општина Дебарца.

Повеќе...

Општината навремено ги помогнала семејствата со опожарените домови

Во врска со објавените наводи за тоа дека општина Охрид иако превзела обврски за финансиска помош на лицата чии што домови беа опожарени, истите не ги реализирала, општина Охрид најостро ги дематира овие наводи и истите ги смета за невистинити и штетни.

Повеќе...

Паско Кузман осомничен за кражбата на артефакти

Почна расплетот за украдените артефакти од Музејот на Македонија. Полицијата уапси осуммина, меѓу кои и поранешниот директор на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман.

Повеќе...

Охрид ќе биде претставен на саемот за туризам во Белград

Туристичките потенцијали на Охрид ќе бидат презентирани на  Меѓународниот саем за туризам, кој од  денеска до 2- ри март ќе се одржи во Белград, Република Србија.

Повеќе...

Средства за рурален туризам има но не се користат

Одделението за локален економски развој и Канцеларијата за стручна поддршка на развојот на земјоделието при Секторот за туризам и локален економски развој на Општина Охрид, согласно својата стратегија за интензивирање на локалниоит економски развој, започнаа со реализација на едукативни работилници  за можностите кои ги нудат новите измени на ИПАРД  програмата ( 2007- 2013 ) .

Повеќе...

Светнат дворот на ОУ “Христо Узунов”

Вчера  во ОУ “Христо Узунов”беше спроведена акција за расчистување на зелените површини обраснати со трља и диви капини,  кои со години наликуваа на депонија во школскиот двор.

Повеќе...

Болницата “Свети Еразмо” ќе прерасне во Балкански здравствен центар

Охрид ќе добие Балкански регионален здравствен центар за колено, ортопедија, трауматологија и кардиологија.

Повеќе...

106 години од смртта на охридскиот гемиџија Марко Бошњаков

Денеска се навршуваат 106 години од смртта на охридскиот гемиџија, Марко Бошњаков. По тој повод делегација на општина Охрид ќе положи свежо цвеќе пред спомен плочата на куќата во која се родил охридскиот револуционер.

Повеќе...

Положено цвеќе на спомен плочата на охридскиот гемиџија

По повод сто шест години од смртта на охридскиот гемиџија Марко Бошњаков , денеска пред спомен плочата крај неговата родна куќа се одржа чествување а делегација од Општина Охрид положи свежо цвеќе. Пред присутните охриѓани за животот и делото на Бошњаков пригоден говор одржа претседателот на Комисијата за празници и манифестации при Општината, Дејан Паноски.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK