Чет07092020

Последна промена06:42:33 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

ОУ „ Григор Прличев“ дел од „Македонија земја на цвеќето“

ОУ „ Григор Прличев“ -Охрид се вклучи во акцијата на Министерството за животна средина и просторно планирање со целосна поддршка од владата на Р. Македонија.

Повеќе...

Охрид денес дел од акцијата “Македонија земја на цвеќето”

Во акцијата на Министерството за животна средина „ Македонија земја на цвеќето- земја на розите“  денес, ќе се вклучи и општина Охрид.

Повеќе...

Завршија британските обуки за поефективна администрација

Со донесување на финалниот извештај со препораки во наредниве два дена во Маврово   ќе бидат заокружени  обуките   за само оценка при работа COMMON ASSESSMENT FRAMEWORK (CAF),што по барање на градоначалникот Никола Бакрачески во изминативе шест месеци ги спроведуваше Британската Амбасада  и Центарот за управување со промени од Скопје

Повеќе...

Црвен крст доби едукатори за штетни последици од алкохол

Денес во просториите на Црвен крст Охрид, во 12 часот  ќе биде  одржана четвртата, последна  сесија од тренинг обуката за едукатори во областа на штетни последици од користење на алкохолот.

Повеќе...

Учениците од „ Ванчо Николески“ во посета на општината

Група ученици од ОУ „ Ванчо Николески“ од Лескоец, во рамките на нивните наставни активности, денеска ја посетија општина Охрид.

Повеќе...

ФОТО: Вo Дебарца свечен хепенинг за успешно завршениот проект,,Заедно до почиста Општина,,

После успешно сработениот проект ,,Заедно до почиста Општина,, денес во с.Белчишта  учениците и вработените во ОУ ,,Дебрца,, и локалната самоуправа  организираа свечен хепенинг и продажна акција.

Повеќе...

Генерално чистење на „,Железничка„, и „,15 Корпус„,

Со официјалното завршување на зимскиот режим на сообраќај, Ј.П.Охридски Комуналец пристапи кон темелно расчистување на магистралните сообраќајници „Железничка„ и „15-ти Корпус„, кои во текот на зимскиот период беа одржувани од страна на „Македонија пат„.

Повеќе...

Со турнир во мал фудбал против насилството во спортот

Во рамките на проектот „ Безбедни училишта- хармонична средина“ , ОУТУ „ Ванчо Питошески“  денес , организира турнир во мал фудбал , чија цел е да ја промовира превенцијата од насилство на спортските натпревари.

Повеќе...

Општина: На СДСМ им треба храброст да си ја признаат вината

Обраќањата на СДСМ, како што е и денешното, се повеќе личат на обраќања кон самите себе, отколку кон граѓаните и јавноста, возвратија од општина Охрид.

Повеќе...

Најмладите пролетта ја дочекаа на градскиот плоштад

Децата од ЈОУДГ детската градинка “Јасна Ристеска” Охрид пролетта традиционално  ја дочекаа на градскиот плоштад.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK