Чет07092020

Последна промена06:42:33 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Земјоделците од Охрид ќе учат за органска храна

Секторот за туризам и ЛЕР и Канцеларијата за стручна поддршка на развојот на земјоделството на Општина Охрид, во рамките на своите активности и зацртани проекти, а со цел за запознавање на можностите, развојот и унапредувањето на органската храна во Република Македонија -    организира едукативна работилница на ден 25.03.2014 година (Вторник), во Големата сала на Општина Охрид, со почеток во 18,00 часот.

Повеќе...

Политичката температура се загрева

Политичката температура во Охрид полека се загрева,а според последните информации дури и се вжештува, пишува Ohridlive.

Повеќе...

Охрид ќе се вклучи во акцијата „ Македонија земја на цвеќето- земја на розите“

Во акцијата на Министерството за животна средина „ Македонија земја на цвеќето- земја на розите“ што ќе се одржи на 21- ви март ( петок ) со активности на Одделението за заштита на животната средина и Одделението за образование, ќе се вклучи и општина Охрид.

Повеќе...

На кино репертоарот од вечерва "Blue is the warmest color"

Од денеска за љубителите на филмот во центарот за култура почнува прикажувањето на филмот "Blue is the warmest color".

Повеќе...

Заврши седницата посветена на советничките прашања

Советот на општина Охрид ја одржа 21- та седница, која беше посветена на советничките прашања. Советниците поставуваа прашања за реализацијата на тековните и идните активности на Локалната самоуправа, поврзани пред се со проектите од комуналната сфера, урбанизмот, капиталните инвестиции, образованието и другите јавни дејности, како и за финансиската стабилност на општина Охрид.

Повеќе...

Денес ќе биде промовирана стратегијата за рурален развој

Денес на пладне   во селото  Елшани, градоначалникот Никола Бакрачески ќе изврши промоција на Стратегијата за рурален развој.

Повеќе...

Општина: Новата oпштинска власт направи препород во училиштата

За вистината или лагата со СДСМ од Охрид, веројатно можеме да дебатираме одовде до вечноста, зошто тие се неуморни во лагите, но за фактите уверени сме дека и “другарите” во СДСМ еднаш конечно мора да ги прифатат.

Повеќе...

Симоноски: Не е точно дека има избркани наставници

Директорот на ОУ Христо Узунов Тони Симоноски денеска ги демантираше обвинувањата на СДСМ.

Повеќе...

ВМРО - ДПМНЕ: Која е целта на вртоглавите суми потрошени за патувања во времето на СДСМ?

Граѓаните на Охрид како и пошироката јавност изминативе денови беa во исчекување на одговори од страна на СДСМ на поставените прашања за енормното трошење на средства во периодот од 2005 до 2013 година. Прашања за суми на средства кои беа изнесени од ВМРО ДПМНЕ пред се со цел на граѓаните на Охрид да им се прикаже начинот на работа на социјалдемократите.

Повеќе...

Во Горна Влашка маала нема времени објекти

На барањето на советникот Јоне Станкоски од Вмро Народна Охрид да се дислоцираат времените објекти од Горна Влашка маала пристигна еекспресна реакција од претседателот на Урбаната заедница 10 -  Томислав Голејшки.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK