Сре08122020

Последна промена11:40:09 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ е во длабока криза заради дебаклот на трибината во Охрид

Дефинитивно СДСМ се во длабока политичка, а пред се морална криза, која посебно се манифестира во Охрид. Претпоставуваме дека една од  причините за тоа е дебаклот на трибината на нивниот Претседател и полупразната сала во која се одржуваше.

Повеќе...

Нов пат Охрид-Пештани?

Изградба на нов пат Охрид-Пештани е еден од проектите што бил тема во  разговорите  за нова соработка на полето на изградба и реконструкција на патишта во Република Македонија, помеѓу премиерот Никола Груевски со претседателот на Европската банка за обнова и развој Сума Чакрабарти.

Повеќе...

Дубровник и Охрид ќе соработуваат и на културно поле

Развојот на туризмот и позитивните практики во туризмот, меѓусебната поддршка во реализацијата на меѓународни проекти и унапредувањето на економските односи, имаа главно место во разговорите на средбата на градоначалниците на Охрид и Дубровник.

Повеќе...

ЕМО да се трансформира во економска развојна зона

На седницата на Советот на градски татковци денеска  министерот Бил Павлески информираше за ситуацијата со охридски ЕМО и идејата за трансформација во економска развојна зона.

Повеќе...

Стојан Ѓоргоски донираше 50 000 денари за градинката

Кумот на Водици, Стојан Ѓоргоски донираше 50 000 денари наменети за поправка на кровот на детската градинка " Јасна Ристеска" - Охрид.

Повеќе...

Охрид преговара со позната балканска ѕвезда за Нова година

Денес градоначалникот Никола Бакрачески свика седница на Локалниот Економски Совет, на која се дискутираше за подготовките околу престојните Новогодишни празници и празникот Богојавление – Водици.

Повеќе...

Предавања за заштита од СИДА во Охрид

Охридските ученици преку предавања денес ќе се запознаат со ХИВ вирусот. Во рамките на одбележувањето на Светскиот ден за броба против сидата денеска ќе бидат дистрибуирани типизирани предавања во основните и средните училишта со цел наставниците и професорите, на класните часови, ги запознаат учениците со основните знаења за вирусот на ХИВ, како се пренесува и начините на заштита.

Повеќе...

Општината одговори: СДСМ продолжува со манипулации и кафеански инспирации

И покрај јасните и прецизни податоци,  кои градоначалнкот Никола Бакрачески ги презентираше на прес конференцијата одржана на 1 декември, добиени од општинските стручни служби,( со кои до неодамна раководеше СДСМ ), ОО на СДСМ Охрид повторно најде за сходно да реагира, со на нивни својствен начин – неаргументирано, произволно, безидејно, одговорија од општина Охрид.

Повеќе...

Градските татковци ќе разговараат околу организацијата на Новогодишните празници

Градските татковци денес во 11ч ќе одржат седница на локалниот економски совет. На денешната седница се очекува да разговараат околу деталите за организирањето на Новогодишните празници.

Повеќе...

СДСМ : Општината беше финансиски заглавена уште во времето на ДПМНЕ

Ја разбираме големата нервоза и загриженост на Бакрачески и на неговите налогодавачи од ДПМНЕ поради успешната средба на Заев со охриѓани во саботата и успешната промоција на програмата на СДСМ во Охрид, велат во писеманата реакција од ОО СДСМ.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK