Сре07082020

Последна промена12:10:15 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Избрано новото општинско раководство на СДСМ

Синоќа, во присуство на стотина претседатели, координатори и претставници од месните одбори и други општински партиски функции, се одржа годишна изборна општинска Конференција на ОО на СДСМ Охрид.

Повеќе...

Продолжува уредувањето на пешачките патеки низ Охрид

Екипи на јавното претпријатие „Нискоградба“ од денеска интензивно работат на уредување на пешачката зона на улицата „Питу Гули“ пред влезот на О.У. „Христо Узунов“, каде асфалтната подлога се заменува со бехатон.

Повеќе...

Запленети хеланки и блузи на царинската испостава во Охрид

196 готови текстилни производи блузи и хеланки  со ознаки на заштитени трговски марки, откриени на царинската испостава Охрид, при ри контрола на текстилни производи, пријавена за увозно царинење за фирма увозник од Тетово, информира Царинската Управа на Р.М.

Повеќе...

Руски туристи ќе доаѓаат во Охрид

Од идната година Охрид очекува Организирани групи руски туристи и воспоставување директни чартер летови од Охрид до Москва, беше заклучено на денешната средба меѓу претставниците на Секторот за Локален Економски Развој и генералниот менаџер на “ 7TOUR“ компанијата од Москва- Русија , кој е во неколкудневна работна посета на Охрид.

Повеќе...

Погледнете како се разминуваат автобуси на патот Охрид Свети Наум

На патот Охрид - Свети Наум тешко се разминуваат автобусите. Најкомплицирани се острите кривини каде патот е широк само пет метри.

Повеќе...

Осум стоматолози од Охрид заработија казна од УЈП

Финансиските контроли во Охрид потврдија дека стоматолошката дејноста е сеуште ризична од даночен аспект. Со неправилно финансико работење, буџетот го оштетиле 8 субјекти на кои им е изречена глоба и времена мерка забрана за вршење на дејност.

Повеќе...

Младите сакаат место за социјално дружење

Денеска во просториите на Општина Охрид се оддржа 2-та седница на Локалниот совет на млади. На седницата беа избрани раководните органи: за потпретседател беше избрана Весна Јованоска; секретар Јулијана Настоска; односи со јавност Никола Таштаноски.

Повеќе...

СВР Охрид се поднови со десет возила

Десет нови полициски возила „Шевролет-спарк“ доби Секторот за внатрешни работи Охрид што неодамна беа набавени за потребите на Министерството за внатрешни работи.

Повеќе...

Верниците се помолија во црквата во Лагадин

Дождот и грмотевиците не ги спречија верниците да се поклонат на големиот христијански празник посветен на великомаченичката Софија и нејзините ќерки Љубов, Вера и Надеж во месноста Лагадин.

Повеќе...

Се уредува просторот кај “Охридска банка”

Утрово механизација на ЈП "Охридски Комуналец" започна со отстранување на шутот од урнатите времени објекти кај "Охридска банка". 

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK