Чет07092020

Последна промена06:42:33 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Тезгите со книги “заминаа” од Охрид

Заврши мини саемот на книга во Охрид. Продавачите задоволни ги спакуваа книгите.

Повеќе...

Охрид - Овче Поле нерешено

Нерешено заврши ракометниот натпреварот во супер лигата помеѓу екипите  на Охрид и Овче Поле.

Повеќе...

Нов пат од Косел до Свети Наум

Во тек е изработка на проектот за изградба на нов магистрален пат од селото Косел до граничниот премин Свети Наум. Новата траса, долга 39 километри, ќе поминува по падините на Галичица над постоечкиот пат.

Повеќе...

Дали фолкерот Наум Петрески предизвикал сообраќајка во Охрид и избегал?

Како што ,,Охриднет” неофицијално дознава, возачот кој што синоќа во Охрид предизвикал сообраќајка удирајќи во задниот дел од возило кое било на неколку метри пред него, бил познатиот пејач на народни песни Наум Петрески.

Повеќе...

Какво мени нудат охридските ресторани?

Какво мени имаат Охридските ресторани, и што им нудат на своите потрошувачи, е истражувањето  направено од студентот Тони Павловски од факултетот за Туризам и угостителство во Охрид заедно со Проф.Др. Ангела Василевска.

Повеќе...

Се градат тротоари на “Асном“

Деновиве започна изградбата на тротоари на улицата Асном во Охрид. Станува збор за улицата од кружниот тек кај Охридија до Комуналец или популарно наречена "пистана". 

Повеќе...

Водовод и Нискоградба со полни раце работа

На повеќе пунктови во градот деновиве интервенираа  екипите на јавните претрпијатија Водовод и Нискоградба.

Повеќе...

Чистење на Охридското езеро за Гинис

 

Во организацијата на Сојузот на подводни активности и нуркачите на македонските нуркачки клубови денес  се чистеше Охридското езеро.

Повеќе...

Светскиот ден на глувите одбележан во Охрид

Со спортски игри Здружението на глуви и наглуви денес  го одбележа Светскиот ден на глувите лица.

Повеќе...

Охриѓани учеа за здраво срце

Охриѓани со крос вдолж кејот на Охридското езеро денес симболично го одбележаа Светскиот ден на срцето. Под мотото “Тргни кон здраво срце” општина Охрид во соработка со Центарот за рехабилитација и превенција на кардиоваскуларни заболувања од Охрид денес на градскиот плоштад вршеа превентивните прегледи, мерење на крвен притисок, правење на ЕКГ, мерење на шеќерот, холестеролот во крвта.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK