Чет07092020

Последна промена06:42:33 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Ќе започне изградбата на луксузниот апартман на Рој во “Славија”

Индискиот мултимилјардер Субрата Рој ќе гради  луксузен апартман на последниот кат на  хотелот "Славија Спектар " односно сегашниот "Сахара Груп" хотел.  Деновиве ќе се отстранува мебелот. Веќе биле повикани мајстори кои ќе ги демонтираат  клима уредите и останатата техничка роба. А  потоа ќе започне и уривање на ѕидовите  дознава Охриднет.

Повеќе...

Отворен 4-тиот Научен собир за јазични врски

Во соработка со Филозофскиот факултет при Универзитетот во Риека, Институтот за Македонска литература при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Скопје, од вчера  до 29 септември ќе биде домаќин на четвртиот Меѓунроден научен собир на Македонско – Хрватски книжевни, културни и јазични врски, кој ќе се одржува во Охрид.

Повеќе...

"Пајакот" крева непрописно паркирани коли

Внимавајте каде го оставате автомобилот. Од вчера сообраќајната полиција во координација со ЈП Охридски Комуналец ги отстрануваат непрописно паркираните автомобили во центарот на градот. 

Повеќе...

Охридскиот градоначалник ќе присуствува на обраќањето на Груевски во Њујорк

Охридскиот градоначалник Никола Бакрачески денес ќе присуствува на обраќањето на премиерот Никола Груевски во Генералното Собрание на Обединетите нации.

Повеќе...

За три месеци ќе започне изградбата на новиот зелен пазар во Охрид

 

Охриѓани конечно ќе го добијат долгоочекуваниот модерен пазар. Во декември ќе започне изградбата на затворениот зелен пазар во Охрид.

Повеќе...

Тргни кон здраво срце- бесплатни кардио прегледи во Охрид

По повод 29 септември, светскиот Ден на срцето, општина Охрид во соработка со Центарот за рехабилитација и превенција на кардиоваскуларни заболувања од Охрид и Институтот за јавно здравје со поддршка на Министерството за здравство организираат низа активности со кои ќе се вклучат во остварувањето на идејата со заеднички напори да им се помогне на луѓето да имаат здраво срце и да живеат подолго.

Повеќе...

Се селат времените објекти на раскрсницата кај “Охридска банка”

Денес започна иселувањето на  времените објекти на пресекот на улиците “Седми Ноември” и булеварот  “Македонски Просветители”.

Повеќе...

Министерот Ристовски ги отвори новите простории на Универзитетот за информатика

Министерот за образование денеска го означи отворањето на новите простории на Универзитетот за информатички технологии “Свети Апостол Павле” во Охрид. За  доизградба  на новите и адаптација на постоечките простории на универзитетот министерството издвои 50 милиони денари.

Повеќе...

Охрид домаќин на четвртиот Меѓународен научен собир за јазични врски

Од утре до 29 Септември во Охрид започнува четвртиот Меѓународен научен собир на Македонско-хрватски книжевни, културни и јазични врски.

Повеќе...

Во март ќе започне изградбата на затворен базен во Охрид

Во тек е изработка  на проектот за изградба на затворен базен. Проектот  ќе биде доставен на Агенцијата за спорт и млади, која е нарачател на овој проект.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK