Вто01192021

Последна промена05:44:35 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Конечно ќе се гради автопат Кичево Охрид

Со заем од Кина ќе се гради автопат Охрид Кичево. Владата доби информација дека Ексим банката на НР Кина одобрила заем  за изградба на автопатот од Скопје до штип а во завршна фаза е одобрувањето на заемот за автопатот Кичево Охрид Струга. Автопатот Кичево Охрид ќе биде во должина од 57 км. Заемот ќе го добие Агенцијата за патишта со рок на отплата од 20 години од кои 5 години грејс период. 

Повеќе...

Охрид ќе добие средно музичко училиште

Охрид од следната учебна година ќе добие средно музичко училиште. Учениците кои сакаат да го продолжат своето образование во музиката нема веќе да патуваат Битола или Скопје туку ќе учат во Охрид.

Повеќе...

Маларична или ќе се дислоцира или ќе се реконструира

Здравствениот дом во  Охрид, кај охриѓани  познат како Маларична  или ќе се дислоцира или ќе се реконструира, изјави  градоначалникот Никола Бакрачески. Се чека од министерството за здравство охридскиот здравствен дом да влезе во прграмата за реконструкција.    

Повеќе...

21Септември Меѓународен ден на мирот

Со мировен марш Сојузот на борци на Македонија ќе го одбележи Меѓународниот ден на мирот. Собирно место на учесниците во Мировниот марш ќе биде во кругот на Организацијата ( стара дирекција на "Гранит" ) ,во 11ч во Петок.

Повеќе...

Епитаф каков досега не сте виделе

Ова е најнеобичниот епитаф виден досега. Забележан е и снимен од наш читател во еден град во Западна Македонија.

Повеќе...

Се уредуваат тротоарите на Kејот

Од денес започна уредувањето на тротоарот на Кејот на Охридското езеро. Екипите на ЈП “Нискоградба”  со механизација го обновуваат бекатонот пред поранешното одмаралиште на ПТТ.

Повеќе...

Започнуваат археолошки истражувања во Љубаништа

Наскоро треба да започнат археолошки истражувања во „Љубанишко поле“. Од Заводот за заштита на спомениците на културата и Музеј Охрид, моментално работат на чистење и обележување на теренот, јавува ТВМ.

Повеќе...

Денес автомобилите оставете ги дома

По повод Европската недела на мобилност(16-22 септември) чија тема за 2013 година е „Чист воздух-ти си на потег“, Општина Охрид, денешниот ден  го прогласи  за Ден без автомобили.

Повеќе...

Локалната експресно ги решава проблемите на жителите на “Радојца Новичиќ”

Откако жителите на урбаната заедница „Радојца Новичиќ“, пред градоначалникот Бакрачески и претставниците на локалната самоуправа ги изнесоа проблемите со кои се соочуваат, потребите и предлозите со кои би се подобрил квалитетот на живеење во оваа градска населба од денеска екипи на Секторот за комунален развој и Ј.П. „Охридски комуналец“ пристапија кон средување на теренот.

Повеќе...

Насилник од Србија барал пари од охриѓанка

Поради постоење на основи на сомнение за сторено казнено дел „Загрозување на сигурноста“ СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.К.(39) од Зрењанин Република Србија. Него, истражен судија му одреди мерка притвор во траење од 8 дена.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK