Саб03062021

Последна промена01:17:21 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

За три месеци ќе започне изградбата на новиот зелен пазар во Охрид

 

Охриѓани конечно ќе го добијат долгоочекуваниот модерен пазар. Во декември ќе започне изградбата на затворениот зелен пазар во Охрид.

Повеќе...

Се селат времените објекти на раскрсницата кај “Охридска банка”

Денес започна иселувањето на  времените објекти на пресекот на улиците “Седми Ноември” и булеварот  “Македонски Просветители”.

Повеќе...

Ќе се подига кабаст отпад од "Бараките"

Ј.П.”Охридски Комуналец”-Охрид ги известува граѓаните на Општина Охрид дека на ден28.09.2013 год.(сабота) ќе организира акција за подигнување на кабаст отпад (душеци, стар мебел, телевизори, шпорети, теписони и др.)  од населба „Гоце Делчев„ позната како „Бараки„.

Повеќе...

Охрид домаќин на четвртиот Меѓународен научен собир за јазични врски

Од утре до 29 Септември во Охрид започнува четвртиот Меѓународен научен собир на Македонско-хрватски книжевни, културни и јазични врски.

Повеќе...

Запленети 15 килограми марихуана во село Љубаништа

Во акција за сузбивање на прекуграничниот криминал изведена синоќа во атарот на селото Љубаништа, охридската гранична полиција пронајде и одзеде околу 15 килограми опојна дрога марихуана. 

Акцијата на граничната полиција, синоќа околу 21 часот се реализира со поставување на полициска заседа во приграничното планинско подрачје на илегална патека која од албанска територија води кон територијата на Република Македонија и излегува на регионалниот пат Св.Наум-Охрид.

Повеќе...

Учениците испратија порака против насилство за безбедни училишта

Наша тенденција како локална самоуправа е да им обезбедиме безбедни училишта на учениците, истакна секретарот на општина Охрид Димитар Спасески  на денешниот хепенинг на градскиот плоштад, каде учениците симболично  испратија порака против  насилството.

Повеќе...

Турист од Хонг Конг во Охрид со маица од “Александар Македонски”

Група туристи од Хонг Конг денеска се шетаа низ Охрид. Импресивно беше тоа што едно младо момче носеше маица од Македонија со сонцето од Вергина  и  ликот на Александар Македонски. 

Повеќе...

Продолжува уредувањето на "Кејот"

Продолжуваат градежните зафати на општинските претпријатија на градскиот кеј.

Повеќе...

Се уредуваат тротоарите и зелениот појас на „Булевар Туристичка„

Екипите на Јавно зеленило и Јавна хигиена деновиве интензивно работат на  уредување на пешачката зона на „Булевар Туристичка„, како и на обновување на зелениот појас на потегот  од градскиот пазар до сообраќајната клучка при влезот во Охрид.Овие активности се спроведуваат по налог на општина Охрид.

Повеќе...

Санација на улиците во населба “Исток’

Од вчера, по налог на Локалната самоуправа, започнаа градежните активности во населбата „Исток“. 

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK