Пет10222021

Последна промена06:47:18 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Пет години од смртта на Дџ Пантер и Дџ Бруце

Во вторник се навршуваат пет години од трагичната сообраќајна несреќа во која во близина на превојот Буково загинаа Влатко Пантовски - Дџ Пантер и Наумче Аврамоски - Дџ Бруце од охридското Супер радио.

Повеќе...

Градските советници ќе расправаат за 85 предлог одлуки

Утре  Советот на општина Охрид ќе ја одржи единаесеттата седница на која советниците ќе расправаат по 85 предлог одлуки.

Меѓу другото советниците ќе расправаат за висината на надоместокот на услугите од јавните претпријатија „Градски Гробишта“, ЈП „Охридски Комуналец “. „Нискоградба Охрид“, „Билјанини Извори“ и РЕ Водовод.

Повеќе...

Со мировен марш охридските борци го одбележаа денот на мирот

Охридските борци со мировен марш по кејот на Охридското Езеро и пригодна програма денеска го одбележа 21 Септември, светскиот ден на мирот. Тие порачаа  светот никогаш веќе  да не доживее војни.

Повеќе...

Дојде есен

 Денес  во 22 44ч по средноевропско време, започнува есента. Денот и ноќта ќе траат подеднакво . На северната хемисфера е есенска рамноденица, а на јужната пак пролетна рамноденица, таму почнува пролетта.

Повеќе...

Информативна сесија за ИПА програмата одржана во Охрид

Во организација на Секторот за туризам и локален економски развој при Општина Охрид, Министерството за финансии, Министерството за труд и социјална политика и Делегацијата на Европската Унија, вчера се одржа информативна сесија за објавениот јавен повик во рамки на четвртата компонента од Инструментот за претпристапна помош (ИПА), Оперативна програма „Развој на човечките ресурси 2007-2013“, “Поттикнување на социјалната инклузија“, за доделување на неповратни средства (грантови).

Повеќе...

Ова лето наезда на оси и пчели во охридско струшкиот регион

Изминатава сезона ќе остане запаметена по енормно големиот број на оси и пчели во охридско струшкиот регион. Граѓаните се жалат, велат не паметат ваква инвазија на овој вид инсекти.

Ги има насекаде не само на брегот на езерото и по плажите туку и по терасите на кафулињата и рестораните.

Повеќе...

Дебарца се вклучи во чистењето на патот Охрид Кичево

На иницијатива на Градоначаникот на Општина Дебарца  Игор Трајкоски, на денес вработените на ЈП за комунална дејност “Дебрца”, по прв пат од формирањето на јавното претпријатие се вклучија во акцијата за чистење на магистралниот пат Охрид-Кичево што поминува низ Општина Дебарца во должина од 35км.

Повеќе...

30 дена "Охриднет", силна доверба кај читателите

Изминаа 30 дена од првото појавување на “Ohridnet.com” пред бројната интернет публика. Јубилејот 30 дена постоење е мал чекор за тимот, но голем за порталот “Ohridnet”. Велиме голем чекор за “Ohridnet”, бидејќи по само еден месец работа и постоење, на ранг рејтинг листата “Alexa” реномирана информативна компанија  за  посетеноста на веб страниците, од рангирани над 9000, зад “Ohridnet” останаа дури 5000 интернет портали од земјава  со далеку подолг „работен стаж“ и постоење. Тоа е доволен доказ дека пребирливата интернет публика го препозна квалитетот и посебниот приод на   "Ohridnet" кон   професионализмот, објективноста и непристрасноста во нашата работа.

Повеќе...

Охрид подготвен за Меѓународниот Кошаркарски турнир „Охрид Трофеј 2013”

Спортскиот центар “Билјанини извори “ подготвен за меѓународниот кошаркарски турнир  „Охрид Трофеј 2013”.

Tурнирот е во   организација на Ј.П.„Билјанини Извори„ а под покровителство на Локалната самоуправа.

Повеќе...

Кошаркарите подарија топки на своите фанови

 

Денес во О.У. „Христо Узунов„ најмладите се дружеа со македонските кошаркарски репрезентативци и со кошаркарите од КК.МЗТ – Скопје, кои викеднов престојуваат во нашиот град по повод одржувањето на Меѓународниот кошаркарски тунир „Охрид Трофеј 2013„.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK