Нед07032022

Последна промена05:58:40 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Пешачката патека во "Охридатите" вратена во функција

Пешачката патека на ул.„АСНОМ„ во населба „Охридати„ од денеска е санирана и повторно проодна за пешаци.

Повеќе...

Бакрачески: Здравствената состојба на митрополитот Тимотеј е потполно стабилна

Владиката Тимотеј е во добра и стабилна здравствена состојба. По денешниот комплетен здравствен преглед во Заводот за кардиоваскуларни болести во Охрид е пуштен на домашно лекување. Ова предмалку за Охриднет го изјави градоначалникот д-р Никола Бакрачески кој лично утрово изврши преглед врз митрополитот Дебарско кичевски.

Повеќе...

Концесионерот “Пастрмка 2012” се бори со рибокрадците

Пред два дена, рибочуварска служба на концесионерот на Охридското езеро- фирмата „Пастрмка 2012“, на  брегот на Охридското езеро во близина на хотелот „Мизо“ пронајдоа околу 60-тина парчиња различна риба и 15 рибарски мрежи.

Повеќе...

Охриѓанец почина од позајмена метадонска терапија

Поради постоење на основи на сомнение за сторено казнено дел „Овозможување на употреба на наркотични дроги“ СВР Охрид поднесе кривична пријава против  35 годишниот П.И. од Струга. Нему, истражен судија му одреди мерка притвор во траење до 30 дена.

Повеќе...

Конечно ќе се гради автопат Кичево Охрид

Со заем од Кина ќе се гради автопат Охрид Кичево. Владата доби информација дека Ексим банката на НР Кина одобрила заем  за изградба на автопатот од Скопје до штип а во завршна фаза е одобрувањето на заемот за автопатот Кичево Охрид Струга. Автопатот Кичево Охрид ќе биде во должина од 57 км. Заемот ќе го добие Агенцијата за патишта со рок на отплата од 20 години од кои 5 години грејс период. 

Повеќе...

Ќе се подига кабаст отпад во "Билјанини извори"

Ј.П.”Охридски Комуналец”-Охрид ги известува граѓаните на Општина Охрид дека на ден 21.09.2013 год.(сабота) ќе организира акција за подигнување на кабаст отпад (душеци, стар мебел, телевизори, шпорети, теписони и др.)  од населба „Билјанини Извори„.

Повеќе...

Охрид ќе добие средно музичко училиште

Охрид од следната учебна година ќе добие средно музичко училиште. Учениците кои сакаат да го продолжат своето образование во музиката нема веќе да патуваат Битола или Скопје туку ќе учат во Охрид.

Повеќе...

Владиката Тимотеј преживел срцев удар

Надлежнииот архиереј на Дебарско-кичевската епархија и портпарол на МПЦ, митрополитот г. Тимотеј, доживеал срцев удар на вчерашната синодска седница и веднаш бил пренесен во болницата „Систина“. По направените лекарски проверки бил пуштен од болницa, јавува Утрински весник.

Повеќе...

21Септември Меѓународен ден на мирот

Со мировен марш Сојузот на борци на Македонија ќе го одбележи Меѓународниот ден на мирот. Собирно место на учесниците во Мировниот марш ќе биде во кругот на Организацијата ( стара дирекција на "Гранит" ) ,во 11ч во Петок.

Повеќе...

НСДП со реакција на демантот на Пандески

По повод изјавата на Драган Пандески објавена на порталот  Охриднет сакаме да ве информираме дека Верица Хајба е назначена согласно Статутот на СДДП за в.д претседател на ОО НСДП Охрид од страна на претседателот на Новата Социјалдемократска партија   Тито Петковски на ден 13.09.2013 година.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK