Нед07032022

Последна промена05:58:40 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Се уредуваат тротоарите на Kејот

Од денес започна уредувањето на тротоарот на Кејот на Охридското езеро. Екипите на ЈП “Нискоградба”  со механизација го обновуваат бекатонот пред поранешното одмаралиште на ПТТ.

Повеќе...

Денес автомобилите оставете ги дома

По повод Европската недела на мобилност(16-22 септември) чија тема за 2013 година е „Чист воздух-ти си на потег“, Општина Охрид, денешниот ден  го прогласи  за Ден без автомобили.

Повеќе...

Локалната експресно ги решава проблемите на жителите на “Радојца Новичиќ”

Откако жителите на урбаната заедница „Радојца Новичиќ“, пред градоначалникот Бакрачески и претставниците на локалната самоуправа ги изнесоа проблемите со кои се соочуваат, потребите и предлозите со кои би се подобрил квалитетот на живеење во оваа градска населба од денеска екипи на Секторот за комунален развој и Ј.П. „Охридски комуналец“ пристапија кон средување на теренот.

Повеќе...

Насилник од Србија барал пари од охриѓанка

Поради постоење на основи на сомнение за сторено казнено дел „Загрозување на сигурноста“ СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.К.(39) од Зрењанин Република Србија. Него, истражен судија му одреди мерка притвор во траење од 8 дена.

Повеќе...

108 сообраќајки се случија изминатава сезона во Охрид

Во текот на изминатава летна туристичка сезона, на целото подрачје на СВР Охрид имавме стабилна и поволна безбедносна состојба. Во Јули и Август, во Охрид регистрирани се 128 казнени дела што преставува намалување за 15 % во однос на 150-те казнени дела регистрирани во истиот период лани.

Повеќе...

Маларична или ќе се дислоцира или ќе се реконструира

Здравствениот дом во  Охрид, кај охриѓани  познат како Маларична  или ќе се дислоцира или ќе се реконструира, изјави  градоначалникот Никола Бакрачески. Се чека од министерството за здравство охридскиот здравствен дом да влезе во прграмата за реконструкција.    

Повеќе...

Форум со работодавачи во Охрид

Во организација на Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување и Локалната самоуправа во општина Охрид  денес се одржа Форум со работодавачи. Целта на овој форум беше запознавање на работодавачите со активните мерки за вработување.

Повеќе...

Епитаф каков досега не сте виделе

Ова е најнеобичниот епитаф виден досега. Забележан е и снимен од наш читател во еден град во Западна Македонија.

Повеќе...

Во Охрид изведен првиот лапараскопски зафат

 

Во медицинскиот центар во Охрид, на хируршкото одделение денеска за прав пат се изведе лапараскопски метод при операција на жолчка. Не станува збор за некоја нов оперативен зафат, но за прв пат се воведува во новата болница.

Повеќе...

Започнуваат археолошки истражувања во Љубаништа

Наскоро треба да започнат археолошки истражувања во „Љубанишко поле“. Од Заводот за заштита на спомениците на културата и Музеј Охрид, моментално работат на чистење и обележување на теренот, јавува ТВМ.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK